Yüksekova Kadınını Anlatmak

Yazar Gaye Boralıoğlu,  Yüksekova Kadınını bir ulusal gazetedeki köşesine taşımış ve çok ağır bir üslup ile okurlarına aktarmıştı. Yazının yayınlanması ile tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Haklı olarak her taraftan tepki mesajları yağmaya devam etti. Yüksekovalı kadınlar buradaki kadını ancak “Yaşayan anlatabilir” diyerek Gaye Boralıoğlu’nu sert bir dille eleştirdiler. Yüksekova Haber’e yurt dışında ve yurt içinde bulunan değişik illerde binlerce okuyucu ulaşarak rahatsızlıklarını dile getirdiler. Yurdun değişik üniversitelerinde bulunan Hakkarili Yüksekovalı binlerce öğrenci mesaj göndererek olayı kınadılar. İşte Konya’da okuyan Hakkarili Üniversite öğrencisi Filiz Kanat’ın Gaye Boralıoğlu’na cevaben yazdığı Doğu Kadınını anlatan yazısı;

 “Doğu kadınını anlatmak için engin bir deneyime, birebir yaşamışlığa,derin bir bilgiye sahip olmak gerekir. Yüzyıllardan beri süregelen doğu kültürünün içinde apayrı bir yeri vardır doğu kadınının. Varolduğundan beri hayatın acımasız yüzüne karşı korkusuzca savaş açmıştır. Hayatın acımasızlığına inat, kırılganlığa inat, baskılara inat, köhneleşmiş beyinlere inat, o hep alnı ak başı dik bir şekilde yoluna devam etmiştir. Özellikle Hakkari'de kadın olmak, kadın olmayı başarmak büyük bir zaferdir. kolaylıkların, sıradanlıkların, basitliklerin kadını değildir.

Hayatın acımasız yüzü Hakkari'de kendini o kadar gösterir ki... Yedi ay kış hayatının yaşandığı 2007'ye girdiğimiz şu günlerde bile, elektrik, su sıkıntısının hala sorun olmaktan çıkmadığı ve en önemlisi de eğitim sorununa adam akıllı çözümün sunulamadığı Hakkari'de  kadınlarımız büyük yaşam savaşı vermiştir. Aileni temelini oluşturan kadınlarımız topluma binlerce hayırlı evlat vererek, bin bir emek sarf ederek bunu yapmışlardır.

Burada sözü Gaye Hanım'ın yazısına getirmek istiyorum. Ne yapmaya çalışmış, neden böyle bir yoruma gerek duymuş bilmiyorum ama doğu kadınıyla beraber erkeklerini de sinirlendirdiği açık. Çünkü onlar kadınlarının kendileri için ne anlam ifade ettiğini bilir. Ve onların aslında en özel arabalarda yanlarında gururla gezdirebilecekleri en değerli varlıklar olduğunu... Aslında birebir görmek gerekir. Birebir yaşamak... Giydiği kiras fistanıyla, başına taktığı puşisiyle, burnundaki hızmasıyla, ayağındaki halhalıyla birer kültür abidesi olduğunu, kültürlerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu, doğallığın simgesi olduğunu gösterir. Anlatmaya sözler yetmez doğu kadınını...

Kimi için modern dışı olan bir davranış, doğu kadınına göre geleneğin bir gereğidir. Kendine saygıyı baş ilke edinir. Sahip olduğu bütün özellikler bu ilke etrafında şekillenmiştir. Tabi bunun sonucunda da herkesin başta da erkeklerinin takdir ettiği davranışlar ortaya çıkar. Hal böyleyken neden doğunun bir parçası olan Yüksekova'da erkekler kadınlarını yanlarında gezdirmek istemesinler!

Düşünün, toplumun kalkınmasına bu derece katkıda bulunan kadınlarımız aşağılanmalı mı, yoksa en yüksek mertebeye mi çıkarılmalı? Özellikle size soruyorum GAYE HANIM....”

Önceki ve Sonraki Yazılar