Yerel seçimlere doğru

Yerel seçimlerin aday adaylarının belirlendiği bugünlerde insani ilişkilerimizde daha sıcak daha objektif olmak gerek diye düşünüyorum. Birey olarak herkesin gönlünde kendisine yakın bulduğu bir aday vardır elbette. Bu adaylar belirlenir iken bu kadar tartışmak sadece öfkeyi arttırır. Öfkelendiğimiz zaman da sadece kendimiz için çalışırız.

Başkalarını aşağılayarak bir yerlere varamayız. Bugünlerde daha birlik ve beraberlik içinde olmalı insan. Birlik ve beraberlik güven duygularımızın güçlü olmasından geçer. İnsan ilişkilerinin temel taşıdır güven. Hepimizin ortak amacı iyi bir yerel yönetim lideri seçmek değil mi? Öyleyse ortak noktada buluşmalıyız. Seçeceğimiz adayımızın güvenilir olması şart. Sadece başkan adayı mı güvenilir olmalı hayır bizlerde birey olarak güvenilir olmalıyız. Seçilecek olan başkan adayımızın mütevazı donanımlı ve alt yapıdan seçeceği meclis üyelerinin de güvenilir hizmet edecek kişiler olmasına öncelik tanımalıyız. Adaylar birbirinden daha iyi  veya daha kötü değil sadece farklılar diye bakmalıyız.

Adayların bize ne kadar açık oldukları önemlidir. Açık olan insan karşısındaki ile iletişiminde kendinden bir şeyler bulacaktır. Adaylara saldırgan tavır ve öfke sergilemek yerine onlarla iletişim kurup kendilerini bize açıklamalarına fırsat vermeliyiz. İyi bir başkan nasıl olur derseniz; yönetim de  en tabandan tavana kadar açık olmak projeleri, yönetimde uygulanması gereken eksiklikleri, hizmetleri tabanına anlatıp endişeleri varsa onları dile getirerek beraber hizmet etmek ister. Halkı cahil olarak değil onların sesine kulak vererek yönetir. Halkının kendisi için önemli olduğunu bilen ve değer veren bir başkan başarılı olur. Başkanın bunları verebilmesi kadar halkın da başkan adaylarını isim isim karalayıp öfke dalgası ile kin kusmakla vakit kaybedene kadar başkanla ilişkilerinde il, ilçe ve beldelerde halkın hizmetini görecek bu yönetime talip adaylara halkının kendilerine güven duygusunu hissettirecek olması önemli.    

Kadın adayları kotasına gelince anne olarak kardeş olarak eş olarak ve evlat olarak ilişkilerimizde onlara güven duyarız. Ortak noktalarımız çoktur. Yerel bir yönetime aday olmaları söz konusu olunca onlara güven duymayız. İlişki bağımız kopar gider.  

Kadınlar ve Erkekler birbirinden farklıdır. Birbirlerinden daha iyi ya da daha kötü değiller sadece farklılardır. Onlara ilişkilerimizde duyduğumuz güveni sosyal toplum dokusunda da verelim. Yoksa karşımıza hasım olarak alıp kin ve öfke duyarız ve bu öfkede haklı olduğumuzu söyler dururuz. İlişkilerimizin bağının bu kadar zayıf olması hem kendimize olan güveni zayıflatır hem de başka insanlarla olan ilişkilerimize zarar verir. Bu zayıf ilişkilerin getirisi ise seçeceğimiz adayın ne kadar sağlıklı alınmış bir karar olduğunu düşündürür. İlişkilerimizde birbirimizi sevmeyi mi unuttuk yoksa. Yükselen seslerimiz öfke dolu olmamalı. Daha iyi bir adayda buluşmak için ilişkilerimizde samimi, sıcak, sevgi saygı ve hoşgörülü olmalıyız. Toplumsal ilişkilerimiz koparan değil güven veren bağları güçlü ilişkiler olmalı. İşte o zaman seçilen adayda görevini daha iyi yapar.

İlişkilerimizde ne kadar saygı duyar sevgi gösterirsek o kadar saygı görür o kadar seviliriz. İlişkilerimizin yarınlarının meyvesi için bir kere daha ilişkilerimizi gözden geçirmemize fırsat veren Yerel yönetim aday adayları seçimlerinde birbirimize güven duyalım sayalım ve sevelim.

Son bir not; Biz Yüksekova Haber olarak  tarafsızlık çizgimizi koruduk ve korumaya da devam edeceğiz. Bunda kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle başta okurlarımız olmak üzere tüm halkımızın yeni yılını kutlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar