M. Şerif Sevmiş

M. Şerif Sevmiş

'Ümmetimin Kartalları'

“Peygamberimiz Efendimiz bir hadislerinde buyuruyor ki, ‘Gün gelecek, ümmetimin kartalları dünyaya hakim olacak.’

Türk Hava Kuvvetleri’nin ambleminin kartal olduğunu düşünürseniz bu hadis-i şerifin hangi kutlu geleceğe işaret ettiğini anlarsınız.”

Bu ifadeler Fethullah Gülen’in bir sohbetinden alıntıdır.

Uludere’de katledilen insanlarımızın yanık beden kokuları tüterken Kürt coğrafyasında hala, Ümmetlerinin kartalları yeni savaş provaları, kaza süsü verilebilecek yeni sortiler planlamadayken, Gülen dünyaya hakim olma hayalleri kuruyor.

Bu anlayışın bu coğrafyaya tek katkısı her karışından kafatası çıkan ölüm tarlaları, toplu kıyım medeniyetidir. Nitekim Kürt coğrafyasında yapılan kazılarda önce faili meçhul Kürtlerin kemikleri, sonra topluca katledilen Ermenilerin kemikleri, sonra da Asur’un, Urartu’nun çanak- çömlekleri, mozaikleri çıkar. Böyle bir geçmişle dünyaya hakim olmak hüner midir?

Ermeni kelimesini duyunca birilerini öldürmek için ayağa kalkan bir toplumun dünya hâkimiyeti!

Nerden baksan ürkütücü.

Kaldı ki, insanların dünyaya hakim olma, büyük olma, tek olma, “en” olma komplekslerini anlamak gerçekten güç. Bu öyle sıradan bir kompleks değildir, çok ciddi hastalıklı bir ruh halidir. Tarihe rövanşist yaklaşmaktır bu. Patolojik İttihatçı kafasıdır.

Düşünsenize, “ümmetimizin kartalları” diye bize yutturmaya çalıştıkları güç bir gün dünyaya hakim olacak.

Sonra ne olacak?

Bir emperyal rüya gerçekleşirse sonrası kâbuslar dizisidir. Nitekim son zamanlarda sıkça gündeme gelen Ermeni kırımı meselesi, geçmişte acı olaylara sahne olan Balkanlar meselesi, binlerce cana mal olan Kürt meselesi işte o gerçekleşen emperyal rüyaların travmatik sonuçlarıdır.

İşin başka korkunç boyutu, milliyetçi yayılmacı arzularına İslam dinini alet edip kullanmalarıdır ki, kara Afrika’ya, Amerika kıtasındaki yerlilere kan kusturan Avrupalı maceraperestler de vakt-i zamanında oralara Hıristiyanlığı yaymak kılıfıyla gitmişlerdi.

Yani,

Bana kahramanını söyle, senin beynini okuyayım misali,

Kahramanı Aslan Yürekli Richard,

XIV. Louis,

Denizci Prens Henri

Ya da,

Kanuni, Yavuz, Fatih olanın birbirinden farkı yoktur. Duaları bile aynıdır. Tek fark biri kilisede, diğeri camide dile getirir dileklerini.

Yayılmacı ve misyoner anlayışın insanlığa, evrensel değerlere, barışa, hoşgörüye katkısı yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum