Yüksekova'da aynı mezarlık 7'nci kez tahrip edildi

Yüksekova'nın Orman Mahallesi'nde bulunan mezarlık 7'nci kez tahrip edildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Orman Mahallesi’nde bulunan mezarlık, 13 Mart 2016'da ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağından bu yana 7’nci kez tahrip edildi. Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırısında hayatını kaybeden 33 gençten İngilizce Öğretmeni Süleyman Aksu’nun mezarı ile farklı tarihlerdeki çatışmalarda yaşamını yitirmiş PKK’liler ve birçok vatandaşın mezarının bulunduğu mezarlık, dün gece saatlerinde “kimliği belirsiz” kişi veya kişilerin saldırısına uğradı.

Saldırı sonucu mezarlığın etrafına örülen duvar yıkılarak, mezarlar üzerindeki çiçek ve yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazıldığı mezar taşları tahrip edildi.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve HDP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Abdulkerim Akdoğan tahrip edilen mezarlığı ziyaret ederek burada yakınlarının mezarları tahrip edilmiş vatandaşlarla görüştü.

Bir buçuk yıl önce de benzer bir olayın yaşandığını belirten HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “Son zamanlarda yine Muş, Bingöl ve en son Yüksekova’da da yaşandı. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Ölen bir insandan ne istiyorlar? Kürdün kemiğine dahi bir tahammül söz konusu değil. Daha günler öncesinde bir annenin çocuğunun kemiklerini de kargo ile gönderdiler. Bu da bunun devamı. Buna karşı bu halkın sessiz olmasını istiyorlar, bunu asla yapmayacağız. İl Valiliği ve İlçe Kaymakamlığı bunu kimin yaptığını neden yapıldığını açıklamalı. İktidar sürekli kardeşlikten bahsediyor ama Samsun’da başka bir yerde mezarlara böyle bir saldırı yok. Hitler döneminde bile böyle bir uygulama ile karşılaşılmadı” dedi.

Ramazan ayında mezarlıkların tahrip edilmiş olmasının Müslümanlığa sığmadığını belirten HDP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Abdulkerim Akdoğan, “Ayıptır, bu siyaset ve politikayla Kürtleri susturamazsınız. Bu kirli politikaları bırakın. Bu şekilde hakların kardeşliğini sağlayamazsınız. Bugün sadece 22 yaşındaki bir gencin değil 70 yaşındaki kadının da mezarına aynı şeyi yapmışlar. Acaba burada ne mesaj verilmiş olmalı? Mesajı aldık evet ölülerimizden bile korkuyorsunuz. Bunu da iyi bilin ki Kürtler geri adım atmayacaktır. Biz diyoruz ki eşitlik olsun, kardeşlik, demokrasi olsun. Kirli politikalarınızdan vazgeçin” dedi.

2015 yılında Suruç’ta IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırıda hayatını kaybeden Yüksekovalı İngilizce Öğretmeni Süleyman Aksu’nun annesi Kudret Aksu ise, “Oğlumun mezarı defalarca böyle tahlip edildi. Benim oğlu öldü artık. IŞİD öldürdü. Yardımsever bir öğretmendi. Çocuklara kalem defter götürmek üzere Suruç’a gitmişti. Oğlum katledildi ve mezarı da sürekli tahrip ediliyor. Allah kabul etmez. Biz anneyiz ve bu manzara ile karşılaşmak istemiyoruz” dedi.

Çocuğunun Yüksekova'da gölete düşerek öldüğünü belirten bir vatandaş ise çocuğunun mezarına ektiği çiçeklerin tahrip edildiğini söyledi.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Videolar