Zeydan Ailesi BDP'ye katıldı!

Zeydan Ailesi BDP'ye katıldı!

Geçmiş dönemlerde CHP, DYP ve AKP'den milletvekili ve belediye başkanları çıkaran Yüksekovalı Zeydan Ailesi BDP saflarına katıldı.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova'da Rona Class Düğün Sarayı'nda düzenlenen katılım töreninde konuşan Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Kurt ‘Ankara'da bulunan Erdoğan'ın bir kulağı şu an bu salondadır. AKP, Erdoğan ve sistem için Hakkari'de yer kalmamıştır' dedi.
haberingoruntuleri.gif 
PKK'li Yücel Zeydan ve Ecevit Umman için verilen mevlitten sonra Zeydan Ailesi toplu olarak BDP'ye katıldı. Katılım törenine; BDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Karabulut, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, DTK üyeleri Hilmi Aydoğdu, Mehmet Baysal, Hakkari, Şemdinli, Yüksekova, Çukurca belediye başkanları, Büyükçiftlik (Xırvata)Belde Belediye Başkanı Rüştü Zeydan, Barış Anneleri, BDP Hakkari İl Eş Başkanları Rahmi Kurt, Esmer Tekin, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, Hakkari bölgesinin ve Pinyanişi aşiretinin önde gelenleri, sivil toplum örgütleri ile binlerce yurttaş katıldı.

haberinfotograflari.gif

Katılım töreninde ilk konuşmayı BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz yaptı. Durmaz Zeydan Ailesi'nin partilerine katılımı ile güçlerine güç kattıklarını söyledi.

 'AKP, ERDOĞAN VE SİSTEM İÇİN HAKKARİ'DE YER KALMAMIŞTIR'

Daha sonra Zeydan Ailesi'nin partilerine katılımı üzerine bir konuşma yapan BDP Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Kurt 'şehitlerin isteklerinden olan Kürt Halkının ittifakı bugün burada görkemli bir şekilde yaşanmaktadır. Şehitlerin canlarına neden olan istekleri hayata geçinceye kadar bu mücadele devam edecektir. Bugün Ankara'da bulunan Erdoğan'ın bir kulağı da bu salondadır çünkü bu katılımla AKP, Erdoğan ve sistem için Hakkari'de yer kalmamıştır. 30 Mart için Kürtlerin yaratmış olduğu ittifakla, geceli ve gündüzlü çalışacak, önderlik paradigmasının yaşama geçmesi için var gücümüzle mücadele edeceğiz' dedi. Kurt Rojava'daki devrimin Kürt Halkı'nın onur ve gurur mücadelesi olduğunu dile getirerek bu onurun tüm Kürt Halkı'na ait olduğunu söyledi.

ALİ İHSAN ZEYDAN: GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR

Daha sonra Zeydan Ailesi adına söz alan ve Doğru Yol Partisi'nden bir dönem Yüksekova Belediye Başkanlığı yapan Ali İhsan Zeydan Ankara'da aile büyükleri Osman Zeydan'la yapılan görüşmeler sonucunda BDP'ye katılma kararı aldıklarını dile getirdi. Zeydan 'Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı bu süreçte Kürt Halkı kaygılarını bir tarafa bırakarak ittifak içinde bu süreci güçlü bir şekilde götürerek birlik ve beraberliği sağlamaldır. Gün Kibir, çıkar, kaygı günü değil; barış, kardeşlik ve ittifak günüdür' dedi.

'KÜRTLERİN EN BÜYÜK EVİ ÇOLEMÊRG'TİR'

Zeydan'dan sonra söz alan BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan 30 yıllık savaşta binlerce Kürt gencinin hayatını kaybettiğini belirterek 'Zeydan Ailesi ve Pinyanişi Aşireti'nin BDP'ye katılması büyük bir olaydır. Bugünden sonra Colemerg Kürtlerin bölgedeki en büyük evidir. Amed, Van,Bitlis ve diğer Kürt şehirleri de Gever'i örnek alarak yaşadıkları yerleri daha büyük Kürt evlerine çevirebilirler' dedi.

'BU KATILIM KÜRDİSTAN'A ÖRNEK OLMALIDIR'

Son olarak Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Demirtaş ve Kışanak'ın selamlarını getirdiğini söyleyerek zulüm gören kim olursa olsun BDP çatısı altında yeri vardır çünkü Kürtler paylaşımcıdırlar. Yıllardır var olma mücadelesi veren Kürt halkına terörist diyenler en büyük terörist ve haindirler. 30 yılda verilen mücadele ile Kürt halkının hak, hukuk ve özgürlük mücadelesi tavan yapmıştır. Burada gerçekleşen Zeydan Ailesi'nin katılımını küçük bir adım olarak görümüyor bu katılımın bütün Kürdistan'a örnek olmasını diliyorum' dedi.

Daha sonra Zeydan Ailesi ve Piynaşi aşiretini temsilen Rojhat Zeydan'a Barış Annesi İnsiyatifi'nden Naciye İke tarafından BDP rozeti takıldı. Alkış ve zılgıtlar arasında katılım töreni sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
120 Yorum