Zehra-Der’den Kürt Edebiyatı Paneli

Zehra-Der’den Kürt Edebiyatı Paneli

2012 yılında Siirt’te kurulan Zehra Eğitim ve Kültür Halk Eğitim merkezinde “Kürt Edebiyatı Hakkında Genel Bir  değerlendirme” konulu bir panel düzenledi. Havanın sıcak olmasına rağmen panele halk yoğun ilgi gösterdi.

İBRAHİM GENÇ/ YÜKSEKOVA HABER

SİİRT - Kürt dili ve edebiyatı alanında verdiği ürünlerle de adından bahsettiren Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı, ülke çapında çeşitli zamanlarda konferans ve paneller de vermektedir. Bu amaçla Siirt’te 2012 yılında kurulan Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı, Halk Eğitim merkezinde “Kürt Edebiyatı Hakkında Genel Bir Değerlendirme” konulu bir panel düzenledi.

Panele kendi alanında uzmanlaşmış birçok Kürt aydını katılırken panelin dinleyicilerinden biri de il meclis üyeleriyle birlikte katılan Siirt Belediye Başkanı Tuncel bakırhan’dı. Panele Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Doç. Dr. Abdurrahman Adak, Yard. Doç. Hayrullah Acar ve Zülküf Ergün katıldı.

“Said’i Nursi Kürtlüğü lekedar etmedi”

“Klasik Dönemde Kürt Edebiyatının Durumu” başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Feqiyê Teyran ve Melayê Cizîrî’nin aşkı eserlerinde nasıl işlediğine değinerek Ehmedê Xanî’den “Aşkı olmayan insan eksik, yarım insandır” sözlerini aktardı.

Bununla birlikte ilahi aşk ve mecazi aşkın bu üç alimin eserlerindeki ifade biçimine ve farklarına değinen Yıldırım, bu üç Kürt aydınının tüm bunları orijinal Kürtçe kelimelerle aktardığını ifade etti.

Konuşmasının devamında Yıldırım “Said Nursi Kürtlüğü lekedar etmemiştir ve Medresetül Zehra projesi için 2. Abdülhamit’le görüşmüş, padişahın projeden vazgeçmesi karşılığında maaş teklifini reddetmiştir. Bunun üzerine padişah onu tımarhaneye attırmış. Said Nursi’nin Kürtlere ettiği nasihatlerde son tavsiye olarak şu ifadeleri üç kere tekrarlamıştır: Okumak, okumak, okumak; el ele vermek, el ele vermek, el ele vermek. Bir kere değil tam üç kere tekrar etmiştir. Saidi Kurdî, Ehmedê Xanî’den etkilenmiştir. Gece kimsenin cesaret edip gidemediği türbesinde (Ağrı  Doğu Beyazit, İshakpaşa Sarayı arkasındaki dağın yamacında) Saidi Kurdi  genç yaşında tek başına kalmıştır.” Dedi.

Alimler ve şairler yurdu Siirt

Doç. Dr. Abdurrahman Adak ise “Siirt Bölgesinde Klasik Kürt Edebiyatı” başlığıyla yaptığı konuşmada Osmanlılar döneminde Siirt bölgesinde yetişen Kürt alimlerinden bahsettikten sonra Şeyh Ehmedê Feqîr, Mele Xelîlê Sêrtî, Şeyh Xalidê Zebarî ve Şeyh Muhammed Fêrsafî (Şeyh Hazîn) gibi 4 büyük alim, yazar ve şairin Siirt’te yaşadığını belirtti.

Adak sözlerini “Siirt alim yetiştirme konusunda çok zengin bir bölge. En az 200 civarında kitap, şiir veya divan yazan alim mevcut bu bölgede. Sultan Menduh, Şeyh Abdurrahmanê  Şavirî, Şeyh Müşerref, Mele Masum Gundşêxî (Dilbirîn El Boti), Şeyh Hemzeyê Tilloyî, Seyd elîyê Findikî, Mele Nuri Ceylan vs diğer önemli şair ve yazarlardandır” şeklinde sürdürdü.

“Kürtlerde aydınlanma geç başladı” 

Yard. Doç. Hayrullah Acar da “Meşrutiyet Döneminde Kürt Dili ve Edebiyatının Durumu” başlıklı konuşmasında Osmanlı dönemi, meşrutiyet dönemi Kürtlerin kurdukları dernekler, cemiyetler ve çıkardıkları gazete ile dergilere değindi.

Bu dernek ve yayın organlarının Kürt dili ve edebiyatına katkısını da ele alan Acar “Modern Edebiyatta Kürtler diğer milletlere göre daha geç kaldı. Böylece Kürtlerde aydınlanma daha geç bir dönemde başladı” dedi.

“20. Yüzyılda Modern Kürt Edebiyatının Durumu” başlığıyla yaptığı konuşmada Zülküf  Ergün ise “Modern” kelimesinin batıdan geldiğini belirterek, gelişmemiş ülkelerin devamlı kendilerin Avrupa ile kıyasladıklarını söyledi. Bundan 50 yıl önce bazı tarikatların yanlış telkiniyle çocukların okula gönderilmediğini belirten Ergün, bu nedenle okuma oranının bölgemizde düşük olmasından yakındı. Sorani lehçesinden kızların okumasını teşvik eden bir şiir okuyan Ergün, okumanın önemini vurgulamak üzere bir tahlil de yaptı.

Bakırhan’dan panelistlere hediye

Panelistlerin konuşmasından sonra soru-cevap bölümüne geçildi. Birçok konuda halkın sorduğu sorulardan sonra panel sona erdi. Panelin sonunda Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Barış Meclisi Yöneticisi Dr. Ekrem Bilek, Baro Başkanı Avukat Cemal Acar ve Gazeteci Cumhur Kılıççıoğlu panelistlere plaket ve hediyelerini takdim etti. Daha sonra panelistler, kitaplarını imzaladı.

untitled-8-001.jpg

untitled-9-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum