1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zaman Kürtleri tahrik ediyor
Zaman Kürtleri tahrik ediyor

Zaman Kürtleri tahrik ediyor

Aralıksız bir şekilde Kürt karşıtı yayın yapan Zaman gazetesi, PKK’yi sağından solundan Ergenekon soruşturmasına bağlamak için de can havliyle çalışıyor.

A+A-

Fethullah Gülen Tarikatı'na bağlı Zaman gazetesi, anti-Kürt haberlerle Kürtleri tahrik etmeye devam ediyor. Kürtlerin topraklarında asimilasyon ocaklarını açan ve gazetelerini satan Gülen Cemaati'nin özellikle son yıllarda artan Kürt düşmanlığı dikkat çekiyor.

Kürtlere karşı ultra milliyetçi, ırkçı bir yayın çizgisine sahip olan gazete, bu kadar düşmanlığını yaptığı bir halk arasında örgütlenmeye devam etmesi de bir paradoks oluşturuyor. Kürt mültecileri dahi “terörist” ilan eden bu gazete, Ergenekon soruşturmasının başından bu yana da PKK'yi de eklemlemek için elinden geleni yapıyor.

Son olarak iki amirale suikast suçlaması ile tutuklanan 5 teğmen olayında “PKK bağlantısı” arayan, “bağlantılandırmak” isteyen Zaman gazetesinin teğmenlerin PKK ile bağlantısı olduğunu söyleyecek kadar bir fanteziye sahip olduğu görülüyor.

PROVOKASYON KOKAN HABERLER

Aynı gazete 4 Temmuz tarihli bir haberinde Fransa'da gözaltıları protesto eden Kürt mülteciler “PKK mensubu terörist” olarak tanımlamıştı. Paris'te Liberation gazetesini işgal eden eylemcileri “terörist” ilan eden gazete, Bordeaux'da gösteri sırasında gözaltına alınan mülteci genci de “terör örgütü sorumlusu” olarak maniple etmişti.

Anadolu Ajansı ve Zaman gazetesinin Kürt karşıtı haberler konusunda ortak hareket ettiği de görülüyor. Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın Asterake köyünde 4 Ezidi Kürdün boğazlarının kesilerek öldürülmesi haberi de Zaman gazetesi tarafından çarpıtarak verilmişti. Zaman ANF'den bir haftan sonra flaş olarak geçtiği haberde adli bir vaka olan cinayetleri PKK ile bağlantılandırmıştı.

Kürt sorununun yoğun olarak tartışıldığı bir dönemde Zaman'ın “provokasyon” kokan haberler yaymaya başlaması dikkat çekiyor. Haziran ayında Hasan Cemal'in Kandil'de PKK'li Murat Karayılan ile yaptığı söyleşi de Zaman gazetesi tarafından 'andıç' doğrultusunda yapılan bir haber olarak ileri sürülmüştü.

Zaman gazetesinin asıl rahatsız olduğu Karayılan'ın Amerika'da yaşayan Gülen hakkında söyledikleriydi. Karayılan, 'Bize karşı son üç dört yıldır neden saldırganlaştılar?' diye sorarak şöyle devam etmişti: 'Fethullahçılar devlet sistemine yerleşmek istiyorlar. AKP ile bunun için yakınlaştılar. Güç kazandılar. Amerika'dan da destek alıyorlar. Fethullahçıları İslam dünyasına sürüyor Amerika... 'Biz de PKK'ya karşıyız; biz de devletçiyiz!' diyerek devlete yerleşiyorlar. Belki bugün değil ama geleceğe dönük olarak risktir bunlar... Güneydoğu'ya gelince... Güneydoğu'da varlar ama yoğun değiller. AKP içinden geliyorlar. Poliste, öğretmende yaygınlar. Dine sıcak bakan kesimlerde yaygınlar.”ANF