1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YÜTSO’dan İran ziyareti
YÜTSO’dan İran ziyareti

YÜTSO’dan İran ziyareti

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (YÜTSO), İran’ın Urmiye kentinde Urmiye Ticaret Odası ile birlikte düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

A+A-

Toplantıya Urmiye Ticaret Odası Başkanı Hasan Murteza, Başkan Yardımcısı Ahmet Delili, Tarım Üretim Sorumlusu Behram Tacatini, Ortak Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Kaşeyini, Maden İşleri Başkanı Muhammed Reisi, Ticaret Komisyonu Başkanı Gümrük Muavini İbrahim Hegvi, Belediyeler Arası Şehircilik A.Ş Başkanı Emir İbrahim, Sero Gümrük Müdür Yardımcısı Celal Behari ile YÜTSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Pınar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akın, Yönetim Kurulu Sayman Üye Fatih Arslan katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Urmiye Ticaret Odası Başkanı Hasan Murteza Demir grubunda çok güçlü ticari faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ticaret Odası olarak bizi ziyaret etmeniz ile ilgili memnuniyetlerimi sunarım. Urmiye Ticaret Odası olarak tarım, bal, maden alanlarında eyalet birincisiyiz. Konsantre gıdada %65 eyalet payı bize ait” dedi.

whatsapp-image-2019-11-06-at-15.50.10.jpeg

Yüksekovalıları İran’daki tarihi ve kültürel güzellikleri görmeye davet eden Murteza, “Türkiye Konsolosluğu ile yakın temas halindeyiz. Tebriz'de olan Ortak Ticaret Odasını Urmiye'ye çekerek bütün üyelerini de odamızın üyesi yaptık. Daha önce ülkenizdeki birçok odayı ziyaret ettik. Bazı odalarla da kardeş oda protokolü imzaladık. Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası'na da en kısa zamanda iadeyi ziyarette bulunacağız” dedi.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Pınar ise Urmiye’nin kendisi ve Yüksekova için önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Burada bizi ticaret üst makamlarıyla karşılamanız bizi onure etti. Bugünkü ziyaretimizin sebebi üç önemli konuyu görüşmektir. Birincisi İran'la ortak bir OSB çalışmalarının başlatılıp bunun da Yüksekova'da kurulması hususu. Bu alanda devletimizin altyapı çalışmaları var. 6500 metrekare olan hazineye ait arazide yer tahsisi yapılmıştır. İkinci konu serbest ticaret alanının açılması. Bunun da Sero bölgesinde kurulması konusu da elzem gördüğümüz konulardandır. Üçüncü Konu ise Turizm alanında karşılıklı seyahatler düzenlemektir. Bu konuda ilimizde kış turizmi için çeşitli yatırımlar ve projeler tamamlanmak üzeredir. Gümrük saatleri uyumlu olması gerekmektedir. Yüksekova’mızın geleceği için çalışmaya üyelerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

İstişare toplantısında, ortak OSB kurulması için ortak bir komisyon kurulması talebi İran tarafından olumlu karşılandı. Maden İşleri Başkanı Muhammed Reisi yol mütehati ve baraj mütehati istediklerini ve madenlerinde çalıştırılması için iş makinası kiralamak ve hazır beton ticareti yapmak konusunda taleplerini dile getirirken İran OSB bölgesine yatırım yapacak firmaların Urmiye Ticaret Odasına başvurularının yeterli olacağı belirtildi.

YÜTSO tarafından toplantı ile ilgili Yüksekova Haber Portalı’na yapılan açıklamada Urmiye Ticaret Odası ile bundan sonra daha sık görüşmelerin hedeflendiği ve odalar arasındaki ilişkinin Yüksekova açısından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıldığı ifade edildi.

Yapılan istişare toplantısının ardından YÜTSO yönetim kurulu üyeleri, İran (Urmiye) Baş Konsolusu ve Ticari Ateşesi Osman Peşmen ve YÜTSO’ya kayıtlı İranlı yatırımcı Nadır Murteza da ziyaret edildi.

whatsapp-image-2019-11-06-at-15.54.36-2.jpeg

whatsapp-image-2019-11-06-at-15.50.05.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum