'Yumurta stoklanabilen bir ürün değil'

'Yumurta stoklanabilen bir ürün değil'

Yumurtanın maliyet kalemlerindeki fiyat artışlarının yumurta fiyatlarına yansımadığını söyleyen Yumurta Üreticileri Merkez Birliği: Yumurta stoklanabilen bir ürün değildir.

Yumurta stoklarının azaldığı yönündeki açıklamalara Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nden yanıt geldi.

Birliğin Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, “Şu anda yumurtada arz açığı da fazlası da yok. Yumurta fiyatlarındaki artış da düşüş de arz-talep dengesine bağlı” dedi.

Yumurta üretiminin maliyet artışlarına rağmen her ay yüzde 1-2 oranında arttığını söyleyen Pala, “Türkiye yıllık 22 milyar adet yumurta üretmekte ve yıllık 400 milyon doları aşan ihracat yapmaktadır. Üreticiyi ciddi anlamda etkileyen maliyet kalemlerindeki fiyat artışları yumurta fiyatlarına yansımamakta, yansıyamamaktadır. Şu anki fiyat artışları, havaların soğumasıyla birlikte iç piyasada oluşan talep artışına bağlıdır ve son zamanlardaki maliyet artışından kaynaklı üretici aleyhine oluşan pozisyonu ancak olumluya çevirmiştir” ifadelerini kullandı.

AÇIKLAMALARIN DAYANAĞI YOK

Yumurtanın üretimi, paketlenmesi ve pazarlanmasının mevzuatla belirlenmiş olup yumurtanın pazarda kalma süresinin 21 gün olduğunu söyleyen Pala, “Üretici yüksek maliyetler ile üretimini sürdürme çabası içinde olup bir an önce ürününü paraya çevirme derdindedir. Yumurta stoklanabilen bir ürün olmadığı için üretici yumurtasını günlük paketlemekte ve pazara sunmaktadır. Bu yüzden al- sat yapan tüccarların üretim süreçleri ve mevzuatla bağdaşmayan, hiç bir dayanağı olmayan açıklamaları gerçekleri yansıtmamaktadır.Bazı tüccarların stok yapıp yapmadıklarını bilemiyoruz ancak şunu net olarak biliyoruz ki yumurta üreticisi sağlıklı sürülerden güvenilir yumurta üreterek en kaliteli yumurtayı tüketiciye ulaştırma derdindedir” dedi. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.