Yüksekova’nın hizmetten en yoksun köyü

Yüksekova’nın hizmetten en yoksun köyü

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik Beldesi Kandilli köyünde yaşayan yurttaşlar: “Bu köyde hapis hayatı yaşıyoruz. Yol bozuk, evlerimiz yıkılmak üzere perişan haldeyiz.”

MAHİR YILDIZ / YÜKSEKOVA HABER (ÖZEL)

YÜKSEKOVA - İlçenin Büyükçiftlik Beldesine bağlı Kandilli (Anûr) köyünde ikamet eden yurttaşlar yıkılmak üzere olan evlerde yaşam savaşı veriyor.

haberingoruntuleri.gif

Kışın 6 ay boyunca köyde mahsur kaldıklarını, yazın da yolları bozuk olduğu için çok fazla ilçeye inemediklerini belirten belde sakinleri, bölgede yaşanan depremler nedeniyle duvarları çatlayan harabe evlerde ölümle burun buruna yaşam savaşı veriyorlar.

kandilli3.jpg

DEVLETTEN NEREDEYSE HİÇBİR HİZMET ALAMIYORLAR

20 haneli 100 nüfuslu köy 90’lı yıllarda bölgede yaşanan olaylar nedeniyle boşaltılmış. 6 yıl aradan sonra bir bölümü köye geri dönerken diğer bölümü ise Büyükçiftlik beldesinde kendilerine verilen araziye yerleşmiş. Beldeye 6 kilometre mesafede olan beldede hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan Kandilli köyü sakinleri devletten neredeyse hiçbir hizmet alamadıklarını belirterek köylerinde hapis hayatı yaşadıklarını belirtiyor.

kandilli4.jpg

KÖYDEKİ TÜM EVLER HASARLI, YIKIK

Yakın zamanlarda köyde yaşanan bir deprem nedeniyle köydeki evlerin tamamının hasar gördüğünü belirten köy sakinlerinden Berivan Şahin, “Köy sakinlerinin maddi durumları iyi değil. Ben sekizinci sınıfa kadar okudum ama maddi durumumuz iyi olmadığı için okuluma devam edemedim. Biz köy sakinleri olarak köyümüze maddi yardım istiyoruz. Öğrencilerimiz burada beşinci sınıfa kadar okuyabiliyorlar. Köyde taşımalı sistem olmadığı için durumu iyi olanlar ilçede yakınlarının yanında kalarak eğitimine devam ediyor. Maddi durumu iyi olmayan aileler çocuklarını okula gönderemiyor. Kış mevsiminde 6 ay boyunca köyde mahsur kalıyoruz. Hastalarımız kızaklarla hastaneye ulaştırılıyorlar. Yayla yolumuz da yok. Süt sağmaya giden annelerimiz günde 3 saat yol yürümek zorunda kalıyorlar. Evimizin duvarlarındaki çatlaklar nedeniyle bazen sabaha kadar uyuyamıyoruz” dedi.

kandilli5.jpg

“EVLERİMİZ YIKILMAK ÜZERE”

Kardaş Daşdelen ise yollarının çok bozuk olduğunu belirterek, “Evlerimiz yıkılmak üzere. Evlerimizde kalamıyoruz. Devletin bize yardımcı olması lazım. Bize bir çare bulunmalıdır” dedi.

“OKUMA İMKANIM OLSA OKULA GİDERDİM”

13 yaşındaki Aygül Soylu ise okumak istemesine rağmen devletin kendisine eğitim olanakları tanımadığını belirterek, “Yolumuz bozuk. Köy sakinleri hastalandığında doktora gidemiyorlar. İyileşene kadar öylece bekliyorlar. Bazen ölüyorlar, bazen de iyileşiyorlar. Okul olsa okula giderim. İmkânlarım olmadığı için beşinci sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım. Köyde bir sürü genç kız var okuyamıyorlar” dedi.

kandilli7.jpg

YAYLA YOLU YOK, 3 SAAT YÜRÜYORLAR

Koyun sağmadan dönen köyün kadınları da yayla yolunun olmayışından yakındı. Sabah saat 09.00’dan itibaren yaylaya gittiklerini ve öğleden sonra ancak köye geri dönebildiklerini belirten berivanlar yaylaları için bir yol yapılmasını istiyorlar.

kandilli6.jpg

ÖĞRENCİLERİN KIRTASİYE İHTİYAÇLARINI ÖĞRETMENLERİ KARŞILIYOR”

Köydeki ilkokulda öğretmenlik yapan Lokman Erdil, köy okulunun iç ve dış donanımının oldukça yetersiz olduğunu belirterek, “Bir okul için ne lazımsa şuna bizim okula lazım. Öğrencilerimizin kırtasiye ihtiyaçlarını genelde ben maaşımdan karşılıyorum. Eğitim-Öğretim yılının başında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulumuzun tadilatı için yetersiz ödenek ayrılıyor. Okulun tuvaletleri tıkalı, suyu yok. Okulumuzun sıkıntıları gibi köy sakinleri de sıkıntılarla boğuşuyor. Ben de bu köydenim. Annem 40-50 yaşlarında hergün saatlerce dağları yaya aşıp koyun sağmaya gidiyor. Kışın 6 aylık bir süre içerisinde biz Yüksekova’ya gidemiyoruz. Çoğu zaman ilçedeki öğretmen toplantılarına katılmak için bir aşağıdaki köye kadar yürümek zorunda kalıyorum” dedi.

“BELDE BELEDİYESİNİN İMKÂNLARI AZ”

Köyün Büyükçiftlik beldesine bağlı olduğunu belirten Erdil, “Belde Belediyesinin de imkânları yetersiz. Bildiğim kadarıyla araç yetersizlikleri var. Köyümüzün yolu uzun ve engebeli. Devletin bu yolun yapımı için belde belediyesine ek yardımda bulunması gerekiyor” dedi.

EŞ BAŞKAN METİN: BİRKAÇ AYA KADAR ASFALTLANACAK

Belediye Eş Başkanı Özlem Metin, Kandilli Mahallesi yolunun durumundan haberdar olduklarını belirterek, “O mahallemizin yolunu mutlaka yapacağız. Mahalle yolları ile ilgili çalışmalarımız var ama imkânlarımız şuan kısıtlı. Birkaç aya kadar imkânlarımız ölçüsünde köy yolunun düzeltilmesi ve asfaltlanması konusunda faaliyetlerimiz olacak” dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum