Yüksekova'daki gençlik festivali coşkulu başladı

Yüksekova'daki gençlik festivali coşkulu başladı

BDP Yüksekova Gençlik Merkezi tarafından organize edilen gençlik festivali, şehir merkezindeki boş alanda binlerce yurttaşın katılımıyla başladı.

ÖMER OĞUZ - ERKAN UÇAK / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Hazırlıklarına birkaç hafta önce başlanılan festival için bugün şehir merkezinde bulunan 23 Nisan Caddesi yakınlarındaki boş arazide başladı. Festival'de konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani yarından itibaren 'çözüm sürecinin' müzakere süreci olarak anılacağını söyledi. 

haberingoruntuleri.gifhaberinfotograflari.gif

Festivale HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, BDP Hakkari İl Eş Başkanı Miraz Çallı, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut, Yüksekova Belediye Eş Başkanı Tacettin Safalı, Esendere Beldesi Belediye Eş Başkanları Akif Kaya ve Dilber Uzunköprü, Büyükçiftlik Beldesi Belediye Eş Başkanı Rüştü Zeydan da katıldı.

İki yıl önce yaşamını yitiren PKK'lilerden Êrîş Gever ve Andok Farqin’in anısına düzenlenen festivale PKK’lilerin aileleri de katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan festivalde ilk konuşmayı BDP Hakkari İl Eş Başkanı Miraz Çallı yaptı. Çallı konuşmasında çocuklarının PKK tarafından zorla dağa götürüldüğü iddiası ile Diyarbakır’da eylem yapan ailelere değinerek, AKP ve Türk medyasının bu ailelerin duyguları ile oynadığını dile getirdi. Çallı ailelerin Diyarbakır’daki eyleminin Milli İstihbarat Dairesi’nin ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın organizasyonu olduğunu ifade etti.

Çocukların kandırılarak dağa götürüldüğü iddialarını hatırlatan Çallı; “Bu oy hırsızı Oya Eronat’ın oyunudur. Onlar diyor ki bu çocuklar kandırılarak dağa götürüldü. Diyorlar ki nerede PKK, nerede bu gençlik. Biz de diyoruz ki PKK’yi görmek istiyorsunuz? İşte PKK gençliği, işte özgür Kürdistan’ın özgür yarınları, işte Gever gençliği” dedi.

Kürtler için özgürlük yolunun açıldığını ifade eden Çallı, “Rojava’da, Güney Kürdistan’da Avrupa’da özgürlük yolu açıldı. Gençliğin yolu, Önderliğin yoludur. Biz ‘Demokratik Özerkliği’ kuracağız. Kürdistan’ın her yerinde meclislerimiz kuracağız. Kürdistan’ı özgürleştireceğiz” dedi.

'KÜRT GENÇLİĞİ ÜZERİNDE OYUNLAR OYNANIYOR'

Kürt gençliği ve Kürt Hareketi üzerinde oyunlar oynandığını ve bu konuda herkesin dikkatli davranması gerektiğinin altını çizen Çallı; “ Diyorlar ki Yüksekova gençliği her gün eylem yapıyor, esnaflar, Yüksekovalılar bundan rahatsız. Bu söylemlerle Kürt gençliği ve halkın arasını açmak istiyorlar. Bu politikalara karşı dikkatli olmalıyız. Buradan onlara sesleniyorum, Kürt gençliği de kahraman Kürt halkı da birdir. Bizim aramızda ne güvercin ne de kartallar var” dedi.

Eylemlerde polisin kışkırtması ile olayların başladığını ifade eden Çallı “Ortada hiçbir şey yokken akreplerle TOMA’larla müdahale edip, göstericilere polise saldırdı diyorlar. Bunlar kirli politikalardır. Bundan sonra yürütmemize sahip çıkacağız. Eylemlerimizde organize olacağız. Rojava bunun için bir örnektir. Orada IŞİD’e karşı kahramanca savaşan yoldaşlar bizim yoldaşlarımızdır. Onların yöntemi bizim de yöntemimizdir” dedi.

Çallı’nın konuşmasının ardından sahneye, yaşamını yitiren PKK’liler Êrîş Gever ve Andok Farqin’in aileleri davet edildi. Sahne’de bir konuşma yapan Êriş Gever’in annesi Nesrin Özek, “Êrîş yirmi yaşına kadar benim oğlumdu şimdi ise özgürlük mücadelesinin şehididir. Buradaki herkes benim için Êrîş’tir” dedi. Özek’in ardından konuşan Andok Farqin’in babasının konuşma sırasında gözleri doldu, kitlenin sloganlarla destek verdiği baba konuşmasında “Ben Andok’a, ‘senin yolun benim yolumdur’ diye söz verdim. Ben de bu yolun bir neferiyim” dedi.

SÜREÇ, YARINDAN İTİBAREN MÜZAKERE SÜRECİ OLARAK ANILACAK

Ailerin konuşmalarının arından sahneye çıkan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise  “Değerli gençler, değerli anneler sizlerin ortaya koyduğunuz direniş bir bütün olarak Kürdistan halkı için sembol olmuş bir direniştir. Gever adı bütün Kürdistan’da direniş kalesi olarak anılan bir isme dönüşmüştür. Bizlere esareti dayatanlar, bizlere imhayı dayatanlar bun gençliğin onurlu direnişi sayesinde geldikleri gibi gittiler. Onların dayatmaları halkımızın onurlu direnişi sayesinde boşa çıkarılmış oldu. Bütün savaş konseptleri boşa çıktı. Şimdi, karakol yerine kalekol yaparak halkın direnişini zapt edeceklerini zannediyorlar. İmkanları olsa Kürdistan’ın dört tarafına duvar örecekler, bu teşebbüsleri de olmadı değil. Ama görüldü ki bu çabalar beyhude çabalardır. Halkın direnişi bunu da boşa çıkardı. Şimdi yeni bir sürecin içerisindeyiz bugün esasında büyük bir parlamenter grubu ile burada olacaktık. Ancak milletvekillerimizi, grubumuzu temsilen ben gelmek durumunda kaldım. Sizin beklediklerinizin bir kısmı çözüm sürecini taçlandırmak için yarın Kürt Halk Önderi Öcalan’la görüşmek için İmralı’ya gidiyorlar. Sevgili Sırrı Süreyya bugün burada olacaktı ama yoldan döndü. Gençlerimize sözümdür Sırrı Süreyya’yı buraya getireceğim ama sabredeceksiniz. Bir süre sonra çözüm süreci ile ilgili olarak halkımıza yeni müjdeler verme umudu taşıyoruz. Yarın İmralı’ya gidecek heyetimiz, umut ediyorum ki Kürt Halk Önderi Öcalan’dan halkımızın beklentisi olan mesajı getirmiş olacaklardır. Uzun süredir İmralı’da sürdürülen görüşmeler diyalog süreci olarak kanıtlandı evet o süreç bugünden itibaren bir aşama kaydediyor. Sizlerin onurlu direnişi sayesinde bu süreç yarından ibaren müzakere süreci olarak tanınacaktır. Yani devlet de artık Kürt halkının önüne somutlaşmış hedefi belirlenmiş bir yol haritası koymak durumda kalmıştır. Kabine üyesi süreçten sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Atalay, dün açıklama yaptı ‘bir iki gün içerisinde parlamentonun gündemine çözüm sürecine ilişkin olarak  yasal düzenlemeleri içeren paketi sunmuş olacağız’ dedi. Hükümet bu noktaya kolay gelmedi eğer bugün bunu söyleme noktasına gelmişse emin olun ki iki yıldır devam eden sürece ısrarlı sahiplenişiniz sayesinde olmuştur. İşte bu ısrarı devam ettirelim diyoruz. Bizler gençlerimizin dağa çıkmasını değil halkımızın içerisinde özgürlük halaylarını tutmalarını istiyoruz. Gün gelecek dağlarımızda halkımızın özgürlüğü için dağları mesken edinen gençlerimiz de işte bu meydan da olacak o gün yakındır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum