Yüksekova'da son durum nedir?

Yüksekova'da son durum nedir?

Silopi, Cizre, Sur ve İdil’in ardından gözler Nusaybin ve Yüksekova’ya çevrildi. Şu sıralar operasyon ve çatışma haberlerinin sıklaştığı Yüksekova’da son durum nedir, neler yaşanıyor?

YÜKSEKOVA HABER

Ağustos 2015’ten itibaren birçok hendeğin kazıldığı ve barikatların kurulduğu Yüksekova ile ilgili önceki gün İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, “Yüksekova’da, Nusaybin’de Şırnak’ın merkezinde bazı mahallelerde yine bu çukurlar var. Yine barikatlar konulmuş durumda. Şimdi buralar da temizlenecek” açıklamasının ardından gözler Yüksekova’ya çevrildi.

Son günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği halde fiili sokağa çıkma yasağı uygulamalarının yaşandığı ilçede kısa süreli operasyonlar yapılıyor. Son bir haftadır Yenimahalle’de lokal alanlar belirlenerek buralara operasyon yapılıyor. JÖH ve Özel Harekat Polisleri zırhlı araçlarla mahalleleri abluka altına alarak YPS tarafından kurulan barikatları tarayarak geri çekiliyorlar. Dün Esenyurt Mahallesi’nde düzenlenen ve birkaç barikatın kaldırıldığı operasyon sırasında kurşunlar bir kargo aracına isabet ederek 27 yaşındaki İlhan Engin'in ölümüne neden oldu.

Yeni Mahalle’de bulunan Ahmeti Hani İlköğretim Okulu, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ile Şemsettin Onay Liseleri de dün tahliye edilerek okullar adeta karakola çevrildi. Okulların bahçelerine TIR’larla getirilen malzemelerin bugün vinç yardımı ile okullara yerleştirildiği görüldü.

Ara ara kısa süreli operasyonlar düzenlense de Yeni Mahalle, Esenyurt ve Esentepe Mahalleleri’ndeki barikatlar YPS’liler tarafından tekrar kuruldu. Daha önceki sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmesine gerekçe gösterilen Orman, Eski Kışla, Güngör ve Cumhuriyet mahalleleri kadar olmasa bile bu mahallelerde de çok sayıda hendek ve barikat bulunuyor.

Son günlerde ilçenin giriş çıkışlarındaki arama ve GBT sorgulamalarının sıklaştığı görülürken bugün Dağlıca karayolundan ilçeye araç geçişleri yasaklandı. Bölgedeki köylerden gelen yurttaşlar ve köye gidecek olan yurttaşlar araçlarından inerek karşı tarafta bekleyen araçlara kadar yürümek zorunda kaldı.

Yine ilçenin şehir merkezinde bulunan ve yıllardır sürekli zırhlı araç bekletilen Eczaneler sokağının girişi de bugün polislerce kapatılarak, sokağa girmek isteyen yurttaşlardan kimlik sorulmaya başlandı.

Olası bir sokağa çıkma yasağında çatışmaların daha çok Eski Kışla, Orman, Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinde yoğunlaşması tahmin ediliyor.

İlçede havaların ısınması ile beraber ilçe çevresindeki dağlarda da karlar erimeye başladı. Son birkaç günde İran sınırı hattında bulunan birçok köye askerler helikopterlerle indirilerek operasyon yapıldı.

Birçok kez herhangi bir toplumsal olay yokken polisin şehir merkezindeki trafiği kapatması ve yurttaşlara açalarını şehir merkezinden çıkarmaları yönünde anonslar yapması tepki çekmişti.

Yüksekovalı yurttaşlar Jandarma ve Polis Özel Harekat timlerinin son günlerde ortaya koyduğu fiili durumun nedeni olarak “ilçenin boşaltılmasını sağlamak” olarak yorumluyorlar.

Bunun yanında mahallelerde bulunan YPS’liler de olası saldırılara karşı barikat kurmaya ve hendek açmaya devam ediyor. YPS’liler sabah akşam mahallelerde nöbet tutuyor, barikatları tarayan veya mahallelere zırhlı araçlarla girmeye çalışan polis ve jandarma özel harekat timlerine karşılık veriyor.

İlçede zaman zaman bilinçli olarak yayılan ve sonradan asılsız çıkan “sokağa çıkma yasağı olacak” söylentileri ve aralıklarla devam eden çatışmalar nedeniyle birçok aile çatışmasız mahallelere veya çevre il ve ilçelere yerleşti. Kesin olmayan bilgilere göre son 4 ay içerisinde ilçe nüfusunun %10’u ikamet ettiği evi değiştirdi, %20'si ise ilçeden ayrıldı. İlçede kitlesel bir göç yaşanmadı.

Yüksekovalılar ilçede kapsamlı ve büyük bir çatışma yaşanacağını tahmin ediyor ve şu anki operasyonları ileride başlatılacak büyük operasyonlara hazırlık olarak değerlendiriyor.

Çatışma ve operasyon söylentilerine rağmen ilçede kalan yurttaşlar günlük hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.