Yüksekova’da ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü

Yüksekova’da ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - İlçenin Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir araya gelen binlerce kişi Oslo oteli önüne kadar PKK ve Öcalan lehine sloganlar eşliğinde yürüdü. BDP İlçe Örgütü tarafından düzenlenen yürüyüş sırasında Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi pankartı taşındı.

haberinfotograflari.gif

Oslo oteli önüne kadar yürüyen kitle burada yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını BDP İlçe Örgütü Başkanı Fikret Turgut yaptı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuştuğu güne kadar demokratik eylemlerine devam edeceklerini belirten Turgut, “Bizler Öcalan’ın özgürlüğünü bireysel ele almıyoruz. Çünkü Sayın Öcalan toplumsal bir kimlik kazandığı için özgürlüğü de toplumsal özgürlüktür” dedi.

"ÖCALAN KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

Halk ve ilçe örgütü olarak Öcalan’ın özgürlüğüne kendi özgürlükleri ve varolma mücadelesi olarak baktıklarını belirten Turgut şöyle devam etti: “Devlet ve AKP hükümeti soruna ciddiyetle yaklaşmıyor. Ya olası sonuçları doğru okumuyor ya da savaşı bir rant ve çıkar olarak gördüğü için önünü açmaya çalışıyor. Halen eski böl-yönet politikası ile bu halka yaklaşıyor. Yeni parti ve fraksiyon yaratma gibi beyhude arayışları aciz olduklarını gösteriyor. Hiçbir oluşum, parti, kişi ya da kişiler Kürt halkının toplumsal devrimini sekteye uğratamaz. Nifak tohumları artık Kürdistan topraklarında yeşeremez. Çünkü Kürt halkı Sayın Öcalan’ın demokratik ulus ve demokratik konfederalizm paradigmasının dışında hiçbir düşünce ve ideolojiyi özgürlüklerine kavuşturmayacağını artık çok iyi biliyor. Bundan dolayıdır ki Devlet ve AKP Sayın Öcalan’a sıradan bir mahkum gibi yaklaşmamalıdır. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın gayreti ve çabaları ile devam eden demokratik kurtuluş ve onurlu bir barış sürecine de daha ciddi yaklaşmalıdır. Biran önce müzakerelere geçmeli ve gerekli yasal çerçeve hazırlanmalıdır. Erdoğan “A,B,C” gibi savaş planlarını yapmayı bıraksın, adım atsın. Ondan öncekileri, kendisi de çok A,B,C planı denedi ama başaramadılar. Bu halkın ve hareketinin bu gibi planlara ve tehditlere karnı toktur. Bilsin ki bu halkın tek plan ve programı vardır o da Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürdistan’ın statüsü sağlanıncaya  kadar direnmesidir. Sayın Öcalan Kürt halkının hassasiyetidir. Kırmızı çizgisidir. 2014 yılı Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın özgürlük yılı olması inancı ve kararlılığıyla demokratik mücadelemizi sürdüreceğimizi bütün kamuoyuna buradan belirtiyoruz”

Açıklamanın ardından kitle sessizce dağıldı.

Yürüyüş ve basın açıklamasına, aralarında Yüksekova Belediyesi Eş Başkanlı Ruken Yetişkin ve Tacettin Safalı, Esendere Belediyesi Eş Başkanları Akif Kaya ve Dilber Uzunköprü, Barış Anneleri, BDP PM Üyesi Abidin Eniş, STK temsilcileri ve BDP İlçe örgütü yöneticileri’nin de bulunduğu binlerce kişi katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum