1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova'da Newroz coşkusu
Yüksekova'da Newroz coşkusu

Yüksekova'da Newroz coşkusu

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Newroz kutlamaları başladı.

A+A-

ERKAN ÇAPRAZ - ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova'da bugün kutlanması planlanan Newroz kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı.

Sabah saatlerinden itibaren, ilçeye bağlı mahalle ve köyler ile çevre il ve ilçelerden binlerce kişi Newrozun kutlanacağı eski şehir stadına akın etti.

VİDEO2: YÜKSEKOVA NEWROZ GÖRÜNTÜLERİ (2) 

VİDEO1: YÜKSEKOVA NEWROZ GÖRÜNTÜLERİ (1)

haberinfotograflari.gif

Saat 10:00'da startı verilen Newroza onbinlerce kişinin yöresel kıyafetleriyle katılması dikkat çekerken, Newroz alanı sarı, yeşil ve kırmızı balonlarla süslendi. Newroz alanına giden yurttaşlar polis ve tertip komitesi tarafından görevlendirilen görevliler tarafından oluşturulan 2 ayrı arama noktasından alana alındı.

Newroz alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'nın dev posterlerinin yanı sıra üzerinde "Operasyonên hevayî yên li sr qendîlê hevdîtin û pêvejoya li İmralîyê sbote dike", "Rizgariyek demokratik jiyanek azad", "Biryara Rêber Apo biryara gel e", "Ji rêber Apo re beraftin, çareseriyek demokratîk", "Me bi rêber Apo re despê kir, emê bi rêber Apo re serbikevin", "Newroz azadiye, Newroz parastin e Newroz olana ziman e" yazılı pankartlar asıldı. 

Newroz ateşini BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ile Esat Canan ve Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Esendere Belediye Başvekili Tacettin Sefalı, BDP il ve ilçe başkanları yaktı.

Tertip Komitesi adına Abdulkerim Akdoğan tarafından yapılan açılış konuşması ile başlayan kutlamalar BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt ve BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz'ın yaptığı konuşmalarla sürdü. Akdoğan, Kurt ve Durmaz alanı dolduran Yüksekova halkının newroz bayramlarını kutladı. 

CANAN: BU ÜLKEDE SAVAŞ SÜRSÜN İSTEYEN KARANLIK ODAKLAR VAR

Kutlamlar sırasında Kürtçe ve Türkçe bir konuşma yapan BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından çok önemli bir süreç başlatıldığını belirterek, "Sayın Öcalan tarafından başlatılan demokratik çözüm süreci nedeniyle bu newroz çok önemlidir. Herkes şuan bu sürecin nasıl sonuçlanacağını merak etmektedir. Ben buradan hepinize müjde vermek istiyorum. Bu newroz barış ve kardeşlik newrozudur. Değerli Yüksekova halkı, değerli annelerimiz, hepiniz çok büyük bedeller ödediniz. Bundan sonra yaşanan acıların son bulmasını umuyoruz. 30 yıldır süren bu çatışmalı sürecin sona erdirilmesi noktasında önemli bir süreç başlatıldı. Bizler bu sürecin arkasında hassasiyetle durmak durumundayız. Hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Birileri bu ülkede barış ve kardeşlik olmasın istiyor. Bu ülkede savaş isteyen karanlık odaklar var. Savaş sürsün istiyorlar. Ama biz Kürtler 30 yıldır bu savaşın durmasından, barış ve demokratik bir çözüm için uğraş veriyor. Kürtler bugün de aynı noktadadırlar. Hükümetin somut ve pratik bir adım atmasına şiddetle ihtiyaç vardır. Türkiye'nin önünde büyük bir fırsat var. Sayın Öcalan çok önemli bir fırsat yaratmıştır. Devletin bu sürecin arkasında büyük bir kararlılıkla durması gerekiyor. Değerli halkım, yaşanan bu süreç, verdiğimiz mücadelenin onlanacağı anlamına gelmemektedir. Bundan sonra hepimiz daha büyük bir sorumlulukla hareket etmeliyiz. Bu sürecin sonuna kadar gitmesi için herkes elinden geleni yapmalıdır"dedi. 

'YARINKİ NEWROZ BARIŞ VE DEMOKRASİ ŞÖLENİ OLACAK'

Yarın Diyarbakır'da yapılacak newroz kutlamalarının 'Final Newroz'u olduğunu belirten Canan, "Yarın Sayın Öcalan'ın vereceği tarihi mesajla yeni bir süreç başlayacak.Yarınki Newroz bir demokrasi ve özgürlük şöleni olacaktır."dedi. 

newrozgever.jpg 

KURT: 2013 NEWROZU SAYIN ÖCALAN’IN NEWROZUDUR

2013 Newrozunun özgürlük newrozu olduğunu belirten BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, “Kürdistan’ın 4 parçasında bir haftadır Newroz ateşleri yakılıyor. Bu Newroz ateşi inşallah hiçbir zaman sönmeyecektir. 2013 Newrozu sıradan bir Newroz değildir. Bu Newroz Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Newrozudur. Bu nedenle milyonlarca Kürt alanlarda önderinin Newrozunu kutlamaktadır. Bugün yaklaşık yüz bin Yüksekovalı newroz alanında Newroz yaktı ama yüreğimiz yarınki Diyarbakır newrozu için atıyor. Yarın Diyarbakır’da Sayın Öcalan Kürt halkına ne mesaj verecek, Yüksekova halkı da bunu merak ediyor. Yüksekova kararını vermiştir. Bugün bu alanda demiştir ki Sayın Öcalan’ın kararı bizim kararımızdır. Yarın Diyarbakır Newroz’unda inşallah milyonların katılımıyla Sayın Öcalan’ın mesajını tüm Kürdistanla paylaşacağız.”dedi.

‘KİMSE KÜRT HALKINDAN HİZMETKARLIK BEKLEMESİN’

Şeyh Ubeydullah, Şeyh Sait ve Seyit Rıza’nın torunlarının ‘ya özgürlük ya ölüm’ şiarıyla ayağa kalktıklarını belirten Kurt, “Bugün diyoruz ki artık annelerimiz gözyaşı dökmesin, ölüm olmasın kan dökülmesin. Kürt halkı dünyadaki tüm halklar gibi kültürü ve dili ile yaşasın. Bugün Ortadoğu’da Kürdün günüdür. Bugün Kürtler kendi sözünü söylüyor. Yeni bir süreç başladı. Bir kez daha Kürt halkı kandırılabilir. Ama artık o devir geçti. Kimsenin içinde bir korku olmasın. Çünkü Ankara, AKP ve Erdoğan değil umudumuz, halkımız ve önderliğimizdir umudumuz. Kürt halkı orta doğuda hiçbir devlete mecbur değildir. Tüm devletler Kürt halkına mecburdur. Biz de diyoruz ki eğer kardeşlik ve eşitlik temelinde bir hayat paylaşılacaksa tüm Ortadoğu halklarının kardeşliği başımız gözümüz üstüne. Ama eğer yine Kürtler hizmetkarımız olacak diyorlarsa boşuna beklemesinler. Artık Kürtler ancak kendisi için hizmetkarlık yapar. Kürt halkı kimsenin köleliğini yapmaz. Bugün bu newroz alansında yaklaşık yüzbin kişinin katılımı ile Yüksekova’dan tüm Kürdistan halklarının newrozunu selamlıyor binlerce defa kutluyoruz.”dedi.

‘ALLAH ONLARI KAHRETSİN’  

Türkiye’deki bazı siyasetçilerin iyilikten de kötülükten de anlamadığını ifade eden Kurt PKK’nin serbest bıraktığı kamu görevlileri ve askerleri teslim alıp ailelerine kavuşturdukları için bazı türk siyasetçilerinin kendileri hakkında dava açılması gerektiği yönünde açıklamalar yaptıklarını ifade ederek, “Biz oraya kardeşlik için gittik. Demokraitk bir çözüm için gittik. Ama kan emiciler bundan da rahatsız oldular. Allah onları kahretsin. Biz artık kanın dökülmesini istemiyoruz. Gençlerimizin tabutlarını kaldırmak istemiyoruz. Bu ülkede tüm halklarla beraber kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bizim şiarımız budur. Sayın Abdullah Öcalan’ın şiarı budur. Bu nedenle omuzlarımıza ne düşerse onu yapacağız. Eğer bunun için bir bedel ödemek düşerse payımıza başımız ve gözümüz üstüne. Bunu iyi bilin ki cesaretimiz halkımızdır. Cesaretimiz bu newroz alanlarıdır.”dedi.

Kutlamalar Gever Kültür Merkezi sanatçıları, Koma Şehit Şerda, Koma Ciwanên Geverê, Hunermend Cemal, Hemido ile Sipan Xelat, Hivron ve İbrahim Rojhelat'ın müzik programlarıyla devam etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
30 Yorum