Yüksekova'da 'Kültürel Soykırıma' karşı yürüyüş

Yüksekova'da 'Kültürel Soykırıma' karşı yürüyüş

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Gever Kültür Sanat Merkezi çalışanları ' Kültürel Soykırıma Karşı' yürüyüş düzenledi.

YÜKSEKOVA - Gever Kültür Sanat Merkezi çalışanları "Kültürel Soykırıma Karşı" yürüyüş düzenledi. Avaşin Kültür Parkı'nda toplanan kültür merkezi çalışanları, yerel giysiler ve bölgeye has beşik, sepet, meşk (Tulum), Liyan, Eyer, Def, Davul, Zurna, Baston, Kurtulmuş mısır,Teşık, Kofiler ve benzeri malzemeler eşliğinde yürüdü.

haberinfotograflari.gif

Yürüyüş sırasında Rojava'da yaşamlarını yitiren kültür sanat çalışanları Mehmet Karan, Ömer karan, Osman Eli Eso, Yusuf Çığ, Halil Dağ, Ozan Serhat, Mizgin ve Delila Hogir'in fotoğrafları taşındı.

Davul zurna eşliğinde çarşı merkezine doğru yürüyen kitleyi akrep tabir edilen zırhılı polis araçları çarşı merkezindeki köprüye kadar takip etti. Yürüyüş Gever Kültür Sanat Merkezi'ne kadar sürdü. Burada bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Burada bir konuşma yapan Gever Kültür Sanat Merkezi Çalışanı Selim Oremari, "Bir halk öldürülerek değil ancak kültürel soykırıma uğrayarak tüketilir. Biz Kürt halkı, kendi kültür ve sanatımızla bugüne kadar geldik. Bunun için devlet olmak gerekmiyor. Kürt halkı sonuna kadar kültürüne ve dağlardaki çiçeklerine sahip çıkacaktır" dedi.

Kültür sanat merkezi bahçesinde kurulan kıl çadırda yöreye has eserler sergilendi. Daha sonra yöreye yöreye has helbestler eşliğinde oyunlar oynandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum