Yüksekova'da köy sakinlerinden ‘kanalizasyon suyu’ tepkisi

Yüksekova'da köy sakinlerinden ‘kanalizasyon suyu’ tepkisi

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Aksu köyü sakinleri, köy çevresinden geçen kanalizasyon suları nedeniyle birçok hayvanlarının telef olduğunu öne sürerek, yetkililerden bu soruna çözüm getirmelerini istedi.

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Aksu köyü sakinleri, köy yakınında geçen Büyükçayı Deresine akan kanalizasyon sularını tüketen hayvanlarının telef olduğunu iddia etti.

İlçe merkezinde yapılan kanalizasyon şebekesinde akan atık suyu Büyükçayı nehrine akıyor. Nehrin daha önce 10 köyün tarım ve hayvancılık için su ihtiyacını karşıladığını ancak kirli sulardan dolayı artık bunun mümkün olmadığını ifade eden köy sakinleri bu duruma tepki gösterdi.

Köyde besledikleri hayvanlarının su ihtiyacını karşılayamadıklarını belirten köy sakinleri, yetkililerin bu ihtiyaçlarını karşılayamadıkları takdirde hayvanlarının kirli suları tüketeceğini ve hayvanlarının çoğunun telef olacağını söyledi.

‘HAYVANLARIMIZ SUSUZ KALDI’

Konuya ilişkin açıklama yapan köy sakinlerinden Hamdullah Akdoğan, yıllardır hayvanların su ihtiyaçlarını bu nehirden karşıladıklarını belirterek, “Yazın nehirde balık tutuyoruz, serinlenmek için yüzüyoruz. Ancak ilçe merkezine yapılan kanalizasyon suyu bu nehre akıyor. Artık ne yüzüyoruz, ne balık tutabiliyoruz. Pis kokudan dolayı evlerimizden dışarıya çıkmaz duruma geldik. Yıllardır hayvanlarımızı bu nehirde su ihtiyacını karşılıyorduk. Kanalizasyon suyu nedeniyle hayvanlarımızın su ihtiyacını karşılayamaz duruma geldik” diye konuştu.

e1-047.jpg

‘HAYVANLARIMIZ ZOR DURUMDA’

Önlem alınmaması durumunda hayvanlarının telef olacaklarını belirten Akdoğan, “Bu nehir kirlendikten sonra hayvanlarımızı köydeki sondaj suyu ile su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 300 büyükbaş 3 Bin’ye yakın ise küçükbaş hayvanları şuan zor durumda. Nehir kenarındaki otlarımızı kokudan dolayı biçemiyoruz.” dedi.

‘HAYVANLARIMIZ SU İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR’

İlçenin bütün pisliğinin nehre aktığını öne süren İslam Akdoğan ise, “Kent merkezinde yapılan altı yapı çalışmaları ve kanalizasyon borularında akan pislik nehrin içine akıyor. Nehir kullanılmaz duruma geldi. Yaklaşık 10 köyün tarım ve hayvanların su ihtiyacını bu nehirde karşılıyorduk. Artık hayvanlarımız su ihtiyacını karşılayamıyor. Yetkililerden bu duruma bir çözüm getirmelerini istiyoruz. Çocukluğumuz bu nehrin kenarında geçti. Yazın balık tutar, ot biçerken sıcaklıklardan dolayız nehre girip serinliyorduk.”

‘30 KOYUN PİS SUDAN HASTALANARAK TELEF OLDU’

Köyün çobanı Hacı Arsalan da hayvanlarının telef olduğunu iddia ederek, “Yaklaşık bir aydır nehrin içine akan kanalizasyon atığı nedeniyle birçok hayvanlarımız kirli su yüzünde hastalanarak telef oldu. Başka su olmadığı için mecburen hayvanlarımızı bu nehirde su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle hayvanların dudak kenarları pis sudan dolayı yara kaplamış, hayvanlar hastalık yüzünde yeterince otlanamıyor. Şuana kadar pis sudan dolayı yaklaşık 30 tane hayvan telef oldu” sözlerini kaydetti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay ise, “Kanalizasyon meselesinde arıtma sisteminin yapılmamasıdır. Nehil Çayına giden sular hayvanlar ve tarım arazileri için kullanılan sudur. Zap suyundan Irak’a kadar bu hayvanların hepsinin zehirlenmesi ve ölmesi söz konusudur. Onun için bir arıtma tesisin suratla yapılması gerekir” dedi.

e2-044.jpg

e3-027.jpg

e4-023.jpg

e5-015.jpg

e6-007.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.