Yüksekova’da karakol protestosu

Yüksekova’da karakol protestosu

Yüksekova'da BDP öncülüğünde Dağlıca (Oremar) bölgesinde yapımına başlanılan karakollar protesto edildi.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA  - BDP Yüksekova İlçe Başkanlığı, Dağlıca Bölgesindeki Pınargözü (Nav Xelqan) köyü karşısında bulunan Têlane Tepesi'ndeki karakol  inşaatını protesto eylemi gerçekleştirildi.

Sabah saatlerinde Avaşin Kültür Parkı’nda bir araya gelen ve aralarında BDP PM üyesi Abidin Eniş, BDP Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Ruken Yetişkin, BDP ilçe Başkanı Fikret Turgut, İHD, Kurdi-Der, İHD, TUHAD-FED, Barış Anneleri, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyleri ile yurttaşlar konvoy halinde karakol yapımının sürdürüldüğü Pınargözü (Nav Xelqan) köyü karşısında bulunan Têlane Tepesi'ne kadar geldi.

haberinfotograflari.gif

Têlane Tepesi'ne yakın bir yerde araçlarından inen yurttaşlar, “Sömürgeci uygulamalara karşı ahlaki, politik toplum inşa edelim” pankartı eşliğinde karakol inşaatının sürdüğü tepeye doğru yürüyüşe geçti.

Bir müddet yürüyen yurttaşlar, burada bekleyen asker ve polislerin engeliyle karşılaştı.

BDP İlçe Başkanı Fikret Turgut ve Belediye Eşbaşkanı Ruken Yetişkin’in askeri yetkililerle konuşmasının ardından tekrar yürüyüşlerine izin verilen kalabalık, belirlenen noktada basın açıklaması yaptı.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm sürecinde  silahların susması gerektiğini belirten Başkan Turgut, bu süreçte demokratik siyasetin işlenmesi gerektiğini söyledi.

"KÜRT HALKI ÇÖZÜM SÜRECİNE UYDU"

Kürt halkının çözüm sürecinde PKK lideri Abdullah Öcalan ve Kürt Özgürlük Hareketinin verdiği direktiflere uyduğunu belirten Turgut, çözüm sürecinin tek taraflı yürütüldüğünü söyledi.

Çözüm sürecinin Öcalan ve Kürt halkının gayretleri sonucu bugüne geldiğini aktaran Turgut, AKP hükümetinin barışa yönelik herhangi bir adım atmadığını belirtti.

"KÜRTLER BU TOPRAKLARDA KARAKOL İSTEMİYOR"

Çözüm sürecinde AKP hükümetinin attığı tek adımın karakol yapımları olduğuna dikkat çeken Turgut, “Görüyoruz ki bu dağların her tepesine karakollar inşa ediliyor. Kürt halkı bu topraklarda karakol istemiyor. Kardeşlik ve barış istiyoruz. Kürt halkı artık anaların gözyaşı dökmesini istemiyor. Ne gerilla,  ne asker,  ne de polis cenazeleri gelmesin artık.” dedi.

Meskan dağında kurulan direniş çadırını hatırlatan Turgut, burada bir PKK’linin hayatını kaybetmesini kınadıklarını belirtti.

Lice ilçesindeki protesto eylemlerinde 2 kişinin yaşamını yitirdiğini de kınayan Turgut, artık ölüm haberlerini duymak istemediklerini söyledi.

Karakol yapımlarının sürmesi halinde daha büyük protesto eylemleri gerçekleştireceklerini belirten Turgut, gerekirse asker mevzilerinin için barış çadırı kuracaklarını belirtti.

BAŞBAKAN'A ÇAĞRI

Turgut şöyle devam etti: “Bu dağlarda insanların ölümüne artık tahammül edemiyoruz. Kürtlerin barış ve özgürlükten başka bir talebi yok. Bu yüzden asker ve polisler bu topraklardan çekilsin. Başbakan Erdoğan’a buradan bir çağrımız var. Elini karakol inşaatlarından çeksin. Bu süreçte karakol inşaatlarına başlanmasın. “ dedi.

Basın açıklamasının ardından beş dakikalık saygı oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra ilçeye döndü.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum