Yüksekova'da kalekola karşı direniş başlatılıyor

Yüksekova'da kalekola karşı direniş başlatılıyor

Yüksekova'da BDP öncülüğünde Dağlıca (Oremar) bölgesinde yapımına başlanılan kalekola karşı direniş çadırı kurulacak. 

YÜKSEKOVA - İlçeye bağlı Dağlıca (Oremar) mıntıkasında inşaatına başlanan kalekolun yapımına karşı BDP öncülüğünde direniş başlatılacak.

Direnişe ilişkin BDP ilçe binasında açıklama yapan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut, Pınargözü (Nav Xelqan) köyü karşısında bulunan Têlane Tepesi'ndeki kalekol inşaatını protesto etmek amacıyla direniş başlatacaklarını kaydetti.

Turgut, AKP Hükümeti kurmaylarının dilinden düşürmediği "çözüm" sürecine rağmen, kalekol ve karakol yapımlarından vazgeçilmediğine işaret ederek, "Çözüm sürecine rağmen bölgede yapılan yeni karakol inşaatları süreçle bağdaşmadığını çözüm sürecini sekteye uğrattığını Meskan, Lice ve Şax'da kendisini göstermiştir" dedi. 

'Barışçıl taleplerimizi ortaya koyacağız'

Kalekol ve karakol yapımlarının, AKP'nin provokatif ve süreci baltalayıcı politikaları olduğunu dile getiren Turgut, "Bu nedenle bizler çözün sürecinin arkasında olduğumuzu, sürece zarar verecek AKP'nin tüm politikalarına karşı direnerek demokratik ve barışçıl tepkimizi ortaysa koyacağız" dedi. 

'Barışta ısrar eden herkesi bekliyoruz'

Têlane Tepesi'nde yapımına başlanan kalekolu, deşifre etmek ve AKP'nin "güvenlikçi" politikalarına karşı direniş çadırı kuracaklarını duyuran Turgut, yarın saat 10.00'da Avaşin Kültür Parkı'nda toplanarak, ilçeye 30 km uzaklıkta bulunan Pınargözü köyüne gidileceğini söyledi. Bölgede inşaat yapımına yakın bir yerde çadır kuracaklarını dile getiren Turgut, başta Yüksekova, Esendere ve Büyükçiftlik (Xırvate) olmak üzere, barışta ısrarcı olan herkesi yapılacak eyleme davet etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum