1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova'da gerginlik
Yüksekova'da gerginlik

Yüksekova'da gerginlik

Barış anneleri insiyatifi tarafından organize edilen yürüyüş ve basın açıklamasının arından Yüksekova'da gerginlik çıktı.

A+A-

YÜKSEKOVA HABER / HABER MERKEZİ

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde binlerce kişi Hatay ve İnegöl’de Kürtlere yönelik yapılan saldırıları kınamak amacıyla yürüdü. Yürüyüşe polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sonrası ilçe savaş alanına döndü.

haberinvideo.gif


Yüksekova’da Hatay ve İnegöl’de Kürtlere yönelik yapılan saldırılar ile son zamanlarda yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine yapılan işkenceleri protesto etmek amacıyla Barış Anneleri İnisiyatifi öncülüğünde BDP İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında belediye başkanları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi kitlesel bir yürüyüş düzenledi.

haberinfotolari.gif

Pervari ve Şemdinli’de yaşanan çatışmalarda öldürülen ve cenazeleri parçalanan PKK’lilerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, “Bu çocuklar bizim bunları unutmayacağız”, “Hatay ve İnegöl sahipsiz değildir”, “Kahrolsun AKP”, dövizleri taşındı. Şemdinli yolu üzerinden Özgürlük Meydanı'na yürüyen kitle, yürüyüşten sonra basın açıklaması yaptı.

Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Atiye Ulalı'nın okuduğu açıklamada, Kürt halkına yönelik saldırılar kınanarak, Kürt halkının baskılara sesiz kalmayacağı söylendi. Yapılan linç girişimlerinin sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirten Ulalı, yetkililerden yaşananlarla ilgili gerekli önlemleri almasını istedi.

Yapılan açıklamadan sonra merkeze doğru tekrar yürüyüşe geçen kitle, merkezde barikatlar kurarak, Kürt halkına yönelik yapılan saldırıları kınadı. Kitlenin barikatlar kurması üzerine polisler, kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Gençlerin taşlarla karşılık verdiği müdahale ilçe genelinde sürüyor.