Yüksekova'da din alimlerinden silah sesleri arasında çağrı

Yüksekova'da din alimlerinden silah sesleri arasında çağrı

Yüksekova’da basın açıklaması düzenleyen din alimleri, silah sesleri arasında operasyonların durması çağrısında bulundu.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde basın açıklaması düzenleyen din alimleri, bölgede yaşanan çatışmalı sürecin son bulması talebinde bulundu. Din alimleri, silah sesleri arasında ‘barış’ çağrısında bulundu.

DBP İlçe binası önünde toplanan din alimlerinin açıklamasına HDP-DBP temsilcileri, Demokratik Toplum Meclisi bileşenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Basın açıklamasından önce kısa bir değerlendirmede bulunan din alimi Mehmet Şerif Yüksek, besmele ve dualarla konuşmasına başlayarak, ayetlerde kimsenin öldürülmemesinin emredildiğini belirterek, bunun cezasız kalmayacağını kaydetti.

haberingoruntuleri.gif
Ardından basın açıklamasını okuyan Yüksek, “Kürtler Kürdistan’da yaşadığı taktirde, Kürdistan Kürtlerin vatanıdır. Taa binlerce yıllar önce Kürtler bu memlekete gelip yerleşmişlerdir. Kürtler, Türkiye’yi bölmek istemiyor. Şimdi de üstümüzde silah sesleri yankılanıyor. Yüksekova’da operasyon istemiyoruz, kan dökülmesini istemiyoruz. Ne polisler, ne askerler, ne gerilla ölsün. Bunların memleketlerini terk edip harap olmasını istemiyoruz” dedi.

i-1-20160308134528.jpg

Kürtlerin Türkler ile beraber yaşamak istediğini belirten Yüksek, “Bu sistem Türkiye’yi bölmek istiyor. Türk halkı da bunu anlasın. Kürt siyasetçileri ve liderleri bölünmeyi istemediklerini hep söylüyorlar. Türkiye’nin her yerinde Kürtler yaşıyor ve yaşamaya devam edecektir. Cizre vahşetini, Sur vahşetini görüyorsunuz. Bugün Yüksekova’da şuan bile silah seslerini duyuyorsunuz. Türk halkı bu sisteme karşı ayağa kalksın ve anlasın ki Kürtler Türkiye’yi asla bölmek istemiyor” şeklinde konuştu.

Açıklamanın yapıldığı esnada şiddetli şekilde silah seslerinin yankılanması üzerine, basın açıklaması sona erdirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.