Yüksekova’da 2 mahalle daha meclislerini kurdu

Yüksekova’da 2 mahalle daha meclislerini kurdu

Yüksekova’da ‘Demokratik Özerklik Projesi’ kapsamında mahalle meclislerinin kurulmasına devam ediyor.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova’da daha önce kurulan 5 mahalle meclisinin ardından 2 mahalle meclisi daha kuruldu. Dize ve Yeşildere mahallelerinin bugün kurulan ve ilk toplantılarını gerçekleştiren meclislerinde, eş başkanlar seçildi.

Güngör Mahallesi’nde Avaşîn Kültür Parkı’nda ilk olarak Dize Mahallesi Mahalle Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya; İl genel meclisi üyeleri, kent meclisi üyeleri, TUHADFED, Barış Anneleri İnsiyatifi, Cilo Doğa Derneği ve STK temsilcileri de katıldı.

Toplantıda konuşan Cilo Doğa Derneği yöneticilerinden Şahabettin Sırma Kürt Hareketi’nin yürüttüğü mücadelenin ezilen bütün halklar için olduğunu dile getirerek; “Rojava bizim için önemli bir örnektir. Halk kendini yönetmezse hiçbir güç bu halkı yönetemez. Yüksekova için oluşturulan bu meclisler kararlar alıp bunları pratiğe dökecektir. Siyasi açıdan kendini donanımlı hale getirip bu savaşın tekrardan oluşmaması için mücadele edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından geçilen seçimlerde Dize Mahallesi Mahalle Meclisi Eş Başkanlıklarına İsmet Özsever ve Gişver Yılmaz seçildi.

Dize Mahallesi Mahalle Meclisi’nin toplantısının ardından yine Avaşîn Kültür Parkı’nda Yeşildere Mahallesi Mahalle Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut, Yüksekova Belediye Eş Başkanı Ruken Yetişkin, BDP PM Üyesi Abidin Eniş İl genel meclisi üyeleri, kent meclisi üyeleri, TUHADFED, Barış Anneleri İnsiyatifi, Cilo Doğa Derneği ve STK temsilcileri de katıldı.

Toplantıda konuşan BDP İlçe Başkanı Fikret Turgut ‘Demokratik Özerklik Projesi’nin önemine değinerek; “Bu meclisler sayesine halkımız artık kendi kentini yönetecek. Meclislerimiz her haneye ulaşacak ve herkesin sorunlarına çözüm bulmaya çalışacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından geçilen seçimlerde Yeşildere Mahallesi Mahalle Meclisi eş başkanlıklarına Ecevit Kına ve Neslihan Atalay seçildi.

1-403.jpg

2-247.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum