Yüksekdağ: HDP Eşbaşkanlığına adayım

Yüksekdağ: HDP Eşbaşkanlığına adayım

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP eş başkanlığına aday olduğunu açıklayarak, "HDP yeni dönemde ana muhalefet görevini üstelenecek” dedi.

Fırat Haber Ajansı'ndan Ali Barış Kurt'un haberine göre, HDP'nin 22 Haziran'da Ankara'da yapılacak 2. Olağanüstü Kongresi'nde seçilmelerine kesin gözüyle bakılan eşbaşkanlar da netleşti. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ eşbaşkan adayları oldu. Şimdiye kadar başka aday da bulunmuyor.

ANF'ye konuşan Yüksekdağ, HDP'nin eş başkanlığına aday olduğunu duyurarak, HDP'nin yeni dönemde ana muhalefet görevi üstleneceğini vurguladı. 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayların açıklanmasının ardından HDP'nin ikinci seçenek haline geldiğini belirten Yüksekdağ, "Sadece iki seçenek vardır. CHP'nin sağ-muhafazakar alana yoğunlaşmasındaki kararlılık, gelenekçi-devletçi zihniyetten kopamaması söz konusu. Soldan, demokratik değerlerden dolayı bir değişim ve gelişim yerine, geleceklerini sağdan yani kendilerine en benzer alandan kurmaya çalışıyorlar. Oysa halklar sol bir seçenek olmadığı için sağ-muhafazakar alana sıkışıyorlar. Gerçek bir seçenek olduğu takdirde bu alandan kopacaklar. HDP, yeni dönemde halkların bu demokratik arayışlarına yanıt olacak" diye konuştu.

EMEP'in HDP'den ayrılmasına ilişkin ise Yüksekdağ, "EMEP, HDK'de devam etme kararı almıştır. Kimi farklı bakış açıları bu ayrılmada etkili olmuş olabilir ama EMEP'in HDP-HDK'nin misyonuna, çizgisine duyduğu bir kuşku yok. HDK'de birliğini sürdürmesini önemseriz. Bileşenlerden birinin kendi varlık alanına dönük bir kararı. Bu bizi zayıflatmaz" dedi. 

Yüksekdağ, Demirtaş'ın eşbaşkan adaylığını da şöyle yorumladı: "Sayın Demirtaş geride bıraktığımız süreçte değerli siyasetçilerimizden biri oldu. Siyasi deneyiminden epey yararlanacağız. HDP aynı zamanda deneyim kazanması gereken bir durumda ve BDP eşbaşkanlığı yapmış biri olarak kendisinin varlığı politik kazanım, önemli avantajdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum