Yüksekdağ: Bu karanlık süreçte HDP bir ışıktır

Yüksekdağ: Bu karanlık süreçte HDP bir ışıktır

Adana'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bu karanlık Türkiye halklarının içini asla karartmasın. Bu karanlığın içinde HDP gibi bir ışık var" dedi.

ADANA - Adana'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmasına değinerek, "Sizin bu tehditlerinize karnımız tok. HDP dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Onların, Türkiye'nin geleceğinde yerleri yok artık. Bu karanlık Türkiye halklarının içini asla karartmasın. Bu karanlığın içinde HDP gibi bir ışık var" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü'nün 1. Olağanüstü Kongresi HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın katılımıyla Şirin Müzikhol'de yapıldı. HDP bayrakları ile süslenen salona PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ile "Reber Apo'ya özgürlük", "Bütün ülkelerin işçileri ve ezilenleri birleşin", "Gazi şehitleri ölümsüzdür" ve "Paris ve Kürdistan'da katledilen kadınları saygıyla anıyoruz" pankartları asıldı. Salon dışında yoğun polisiye önlemleri alınırken, HDP'liler kongreye katılanların üzerini arayarak salona aldı. Kadınların yöresel kıyafetleri ve taşıdıkları sarı, kırmızı, yeşil renkler ile kongreye katılması renkli görüntüler oluşturdu. Kongreye, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk, DİSK, HDK, MEYADER, KJA, DEMGENÇ, KESK, Barış Anneleri ve TUHADFED yöneticileri ile 7'den 70'e binlerce yurttaş katıldı. Saygı duruşu sonrası divan başkanı olarak seçilen Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu kısa bir konuşma yaptı. Halepçe ve Gazi katliamında yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başlayan Mutlu, kadınların özgürlüğü ve eş yaşamı inşa edeceğini söyledi. 

'Örgütlenerek, bu saldırılara cevap olacağız'

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da Türkiye'nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini ve barış isteyene her kesimin devletin hedefi haline geldiğine vurgu yaptı. Beştaş, "Biz HDP olarak Türkiye'de ana muhalefet rolünü sonuna kadar sürdüreceğiz. Ama bizi bunlarla asla yıldıramayacaklar. Bu kongre ile örgütlülüğümüzü geliştirerek buna cevap olacağız" dedi. 

Her türlü saldırı, kuşatma ve yıldırmaya inat dimdik ayaktayız

Beştaş'ın ardından konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Çukurova Bölgesi'nin insanın mozaiğine değinerek, HDP'nin bu mozaiğinin örneği olduğunu söyledi. Yüksekdağ, "Eşit yurttaşlık temelinde, birlikte özgürce yaşacağımız bir ülkenin inşası için çıktık. Bu inşa içinde Adana'nın zenginliği ve çeşitliliğini, sizin gücünüz bizim gücümüze güç kattı. Adana'da her türlü baskıya, kuşatmaya inat ayakta durduysa, sizin gücünüz ile durdu. Her türlü saldırı, kuşatma ve yıldırmaya inat dimdik ayaktayız. Adana'da umut dimdik ayakta ve bize ait ufka, geleceğe yürüyoruz" dedi.

'Türkiye halkları o Meclis'te olmaya devam edecek'

HDP'nin seçim barajını alt üst ederek Meclis'e girdiklerini hatırlatan Yuksekdağ, partinin savaş konsepti ve AKP'nin siyasi baskısı ile karşı karşıya olduğunu söyledi. HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına değinen Yüksekdağ, "Bizim dokunulmazlıklarımız kaldıracaklarmış. Bu HDP vekilleri dokunulmazlık zırhlı ile mi geldi buraya? Kendilerinin korkak, bizim de halkın cesareti olduğumuz gerçeğinin ortaya çıkmasından korkuyorlar. Onlar bu dokunulmazlıklar olmadan bir adım atamazlar. Bir söz edemezler. İsteseniz de istemezseniz de Türkiye halkları o Meclis'te olmaya devam edecek. Artık karşınızdaki halk daha örgütlü, bilinçli ve güçlü. Dişiyle tırnağıyla size yaranmadan, sizden istemeden, size muhtaç olmadan ne kazandıysa kendisi kazanmıştır. Savaş çıkarıp, 59 vekile düşürmeyi zar zor başardığınız bir halkın iradesinden söz ediyoruz" diye konuştu. 

'Darbe zihniyeti AKP ile devam ediyor'

Türkiye siyasi tarihinde bir dönemin kapandığını söyleyen Yüksekdağ, halkın iradesine boyun eğdirme döneminin ve halkı terbiye etme, yok etme siyasetinin sona erip kapandığını vurguladı. Yüksekdağ, "Darbeci zihniyetle şimdiki zihniyetin bir farkı yoktur. 12 Mart üzerinden yıllar geçti. O darbeyi yapanlar tarihte mahkum oldu. Ama o darbeyi yapan zihniyetle şimdiki zihniyet arasında hiçbir fark yoktur" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM kararlarına yönelik açıklamasını hatırlatan Yüksekdağ, "Bizden saygı bekleyen Cumhurbaşkanı, Anayasa'ya saygı duymuyor. Bugün yasası hukuk dışı davranan bizzat Cumhurbaşkanı ve yönetimin ta kendisidir. 'Başkanlığı ya kabul edeceksiniz ya da zorla kabul ettiririm' diyen onlar. Türkiye siyasetinin meşruiyetle kurduğu tek bağ tek köprü HDP'dir. Bunu yıktırsanız bunun altında siz kalacaksınız. Siz bertaraf olacaksınız. Biz bu güne hiç bir şeyin yardımıyla, desteğiyle gelmedik. Bizim dokunulmazlığa ihtiyacımız yok. Buyurun hepimizin dokunulmazlığı kaldırılsın. Hepimizin fezlekesi dökülsün. Kim neyden yargılanacak, herkes görsün. Hırsızlar ve rüşvetçiler hakkında hazırlanan fezlekelerin yargılanması siyasi iktidar doğrultusunda engellenmiştir. Sizin bu tehditlerinize karnımız tok. HDP dünde vardı. Bugünde var. Yarında olacak. Onların Türkiye'nin geleceğinde yerleri yoktur artık. HDP'nin Türkiye'nin geleceğinin olduğu unutulmadan çalışılması gerekiyor" ifadesinde bulundu. 

'Bu toprakları bir çözümsüzlük yerine dönüştürdüler'

Siyasi soykırım operasyonlarına dikkat çeken Yüksekdağ, HDP'nin bu tür saldırılara dayanıklı olduğunu ve hiçbir zaman bu bünyeyi yok etmeyi başaramayacaklarını söyledi. "8 Mart'ta direnen kadınlara selam olsun" diyen Yüksekdağ, "Bugün harem yolunu gösterenlere karşı bizim mücadelemiz. Kadınları evin içindeki hapishanelere. Evden çıkanları da kendi hapishanelerine tıkıyor, bu hükümet. O kadar baskıya rağmen asla yılgınlık ifadesi göremezsiniz bizim gözlerimizde. İşte bugün yapacağımız il kongremizde Adana'da faşizme karşı öne çıkılacak bir sürecin başlangıcı olacak. Burada halkın demokratik taleplerine yanıt veremedikleri gibi bu toprakları bir çözümsüzlük yerine dönüştürdüler" dedi.

'Bu karanlığın içinde HDP gibi bir ışık var'

AKP'ni Suriye politikasına değinen Yüksekdağ, "Bugün sınırlarında Kürt olmasın diye Adana'dan Hatay'a kadar IŞİD'i kendi komşusu olarak tercih etmiş bir siyasi iktidar var. Adana İŞİD'in beslendiği bir yerdir. Biz bu kentin sokaklarında bir yürüyüş yapsak bizi topa tutarlar. Gözaltına alırlar, tutuklarlar. Ama IŞİD bu topraklarda eğitim alır, örgütlenir. Bizler bu karanlık süreç içerisinde eğer geleceği kazanmak istiyorsak, geleceğimiz zapt etmek isteyenlere karşı direnmek düşüyor. Bu karanlık Türkiye halklarının içini asla asla karartmasın. Bu karanlığın içinde HDP gibi bir ışık var" diye konuştu.

'Gazi'de Alevileri, Kamişlo'da Kürtleri katlettiler'

Türkiye tarihinin katliamlarla dolu olduğunu ifade eden Yüksekdağ, "Kamişlo'da Kürtler, Gazi'de Aleviler katledildi. 95 yılında ise Gazi Mahallesi'nde Alevileri katletti o dönemin iktidarı. Şimdi dönemin katliamcılarına dokunulmazlık zırhını verildi. Bugün Saray'ın özel savaş birliği ve gücüne dönüşmüş durumda. Dün Gazi katliamını yapan kontragerilla güçleri 3. köprünün adını Yavuz Sultan Selim koyarak, Alevi halkının hassasiyetlerine düşmanlık ediyor. HDP olarak düşmanlık siyaseti üzerinden değil. Barış ve demokratik yönünden bir yeni yaşam öneriyoruz. Biz bugün demokratik cumhuriyeti inşa etmenin yerel demokrasi ve özyönetimlerle olacağını çok iyi biliyor ve iddia ediyoruz. Demokrasinin olmadığı bir anayasa yeni bir anayasa değildir ve olmayacaktır" diye belirtti.

'HDP bu siyasetin yegâne merkezidir'

Savaş iktidarı AKP'nin Kürdistan'daki soykırım operasyonlarını ve katliamlarını hatırlatan Yüksekdağ, "Bütün bu vahşetin içerisinde belki sivilleri, yaşlıları katletmeyi başardılar. O büyük ordunun saldırılarının yapamayacağı bir şey değildir. Katletmek zor değildir. Sorun bunu bir başarı olarak sunan siyasi iktidardadır. Bugün katletmenin adını 'başarmak' olarak koyuyor. Sorun budur. Katletmekle, yıkmakla, yakmakla siyaset yapılır mı? Savaş siyasetinin artık süreci tamamlanmıştır. Bütün yasaklara, tasfiye çabalarına inat daha güçlü geleceğiz. Daha güçlü geliyoruz. Siz saldırdıkça bizler büyüyeceğiz. Sizler bizi tasfiye etmeye çalıştıkça biz siyasetin merkezinde olmaya devam edeceğiz. HDP bu siyasetin yegâne merkezidir" dedi. 

Yüksekdağ'ın konuşması ardından faaliyet ve mali rapor okundu. Raporların okunması ardından tek liste ile gidilen seçimde HDP Adana İl Başkanlığına Gülseren Tural ve Hüseyin Beyaz seçildi.DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.