Yücel'in beraat talebi reddedildi

Yücel'in beraat talebi reddedildi

Deniz Yücel'in yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşma 20 Aralık'a ertelendi.

Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından yargılanmasına başlandı.

Deniz Yücel’in katılmadığı duruşmada, avukatının beraat talebi reddedildi. Yücel’in ifadesi yurtdışından istinabe yoluyla alınacak.

İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, Almanya’da yaşayan sanık Deniz Yücel katılmazken; avukatı Veysel Ok katıldı. Duruşmayı, Almanya Başkonsolosluğu’ndan temsilciler ve Alman basın yayın kuruluşlarında çalışan gazeteciler de izledi.

Duruşmada, sanık Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok, iddianamenin kolluk tarafından hazırlanan, hiçbir şekilde hukuki olmayan tutanak ve belgeler esas alınarak düzenlendiğini savundu. Dosyada bulunan emniyet raporunun yasal olmadığı gerekçesiyle çıkarılmasını talep eden avukat Ok, “Haklarında terör örgütü üyesi olduklarına dair hiçbir karar bulunmayan kişiler, terör örgütü üyesi gibi gösterilmiş ve müvekkilim de bunlarla görüşmüş diye suçlanmıştır. Bu davada Deniz’in dünyaya bakışı ve mesleği yargılanıyor. Haber yaptığı için yargılanıyor. Bir gazetecinin kimlerle görüşeceğini savcılık belirleyemez” diyerek müvekkili hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

MAHKEME BAŞKANI’NDAN TEPKİ

Avukat Veysel Ok’un, savcılığın soruşturma sürecinde işlediği suçlara mahkemenin ortak olmaması gerektiğini söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Günaydın, “Ne suç işlediğimizi açıklayın da biz de bilelim” diyerek tepki gösterdi. Dosyadan belge çıkarılması talebini usul ve yasa hükmü olmadığı gerekçesiyle reddeden mahkeme heyeti, suçun niteliği ve yargılama yapılmasındaki zorunluluk gerekçesiyle derhal beraat talebini de reddetti.

İFADESİ İKAMETİNDE ALINACAK

Bunun üzerine Avukat Veysel Ok, müvekkilinin yurtdışında yaşadığını belirterek ifadesinin Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile teknik olarak mümkün değilse de istinabe yoluyla yurtdışından alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti de sanık Deniz Yücel’in ifadesinin yurtdışı istinabe kuralları çerçevesinde alınmasına hükmetti. Duruşma, 20 Aralık tarihine bırakıldı.

AVUKATI ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMADA BULUNDU

Duruşma sonrasında Deniz Yücel’in avukatı Ok, adliye önünde bekleyen çoğunluğu Alman basın mensuplarına açıklama yaptı. Dava hakkında bilgi veren avukat Ok, “Biz öncelikle beraat talep ettik. Çünkü iddianame hukuksuz delilerden ibaret bir iddianame. 10 ayı tecritte geçen bir yıllık bir tutuklamadan sonra karşımıza üç sayfalık iddianame ve bir polis raporu çıktı. Polis raporunda Deniz Yücel’in görüştüğü milletvekilleri, gazeteciler ve avukatlar, ‘terörist’ olarak ifade edildi. Bunun hukuksuz olduğunu ve hukuksuz delillerin çıkarılmasını talep ettik” dedi.

18 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Gazeteci Deniz Yücel, 14 Şubat 2017’de gözaltına alınmış ve 27 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından tutuklanmıştı. Yaklaşık bir yıl tutuklu kalan Yücel hakkında, 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlenmişti. İddianameyi kabul eden İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi de 16 Şubat 2018’de Yücel’in tahliyesine karar vermişti. İddianamede, Yücel’in yazdığı yazılarda FETÖ ve PKK terör örgütlerinin propagandasını yaparak halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak aleni şekilde kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddia ediliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.