Yıldırım’dan Çevre Günü mesajı

Yıldırım’dan Çevre Günü mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajda çevre sorunlarının çözümü için azami özen gösterdiklerini belirterek, bütün kalkınma politikalarında çevreyi korumayı esas aldıklarını ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Dünya Çevre Günü dolayısıyla insana ve tabiata hürmet eden herkesi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Günümüzde çevre sorunları ve buna bağlı olarak geliştirilen çevre politikaları, ekonomide, kalkınmada, enerjide ve diğer pek çok alanda belirleyici etkiye sahiptir. Türkiye olarak biz de çevre sorunlarının çözümü için azami özen gösteriyor, bütün kalkınma politikalarımızda çevreyi korumayı esas alıyoruz. Biz, çevreyi, yani tabiatı, Allah’ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Bütün insanların ortak hayat alanı olan çevreyi muhafaza etmek, kamu yöneticileri başta olmak üzere herkesin azami özen göstermesi gereken bir alandır. AK Parti hükümetleri, çevreye gösterdiği duyarlılığı, bu alanda hizmet veren çevre bakanlığını şehircilikle birleştirerek göstermiştir. Hükümet programımızda da ifade ettiğimiz üzere, bütün yaratılmışların hukukunu korumak, hükümetimizin birinci önceliğidir. Kalkınma hamlemizi, çevrenin korunmasını esas alan bir yaklaşımı gözeterek gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihimizin en büyük ağaçlandırma hamlesini başlattık; dünya genelinde orman varlığı azalırken, orman varlığını arttıran nadir ülkeler arasında yer aldık. Hükümetlerimiz döneminde yaklaşık 3,5 milyar ağaç fidanı diktik. 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman alanımızı 21,7 milyon hektara yükselttik. Ülkemizi şehir ormanları ile tanıştırdık. 2003’ten bu yana, 133 Şehir Ormanı tesis ederek vatandaşlarımıza nefes alabilecekleri mekânlar sağladık. 'Önce insan, önce hayat' diyen hükümetimiz, şehirlerimiz başta olmak üzere Türkiye’nin tabii dokusunu korumak, şehirlerimizi çevre dostu kılmak için bütün gücüyle çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Bütün kamu yöneticilerini, sanayicilerimizi ve yatırımcılarımızı, çevre kirliliğine karşı azami dikkate davet ediyorum. Bu itibarla daha güzel, daha sağlıklı, daha temiz bir gelecek arzusuyla Dünya Çevre Günü'nü yürekten kutluyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.