Yeşil Kundura konkordato ilan etti

Yeşil Kundura konkordato ilan etti

Ayakkabı sektöründen arka arkaya iflas haberleri geliyor. Sektörün en büyüklerinden Hotiç'in ardından Yeşil Kundura da konkordato ilan etti. Firmayı hacizlere karşı korumaya alan mahkeme, iki kişilik konkordato komiser heyeti atadı.

Türkiye’nin en eski ayakkabı markalarından Yeşil Kundura Sanayi AŞ, yaşadığı mali darboğazı aşamayınca mahkemeye başvurdu.

Mahkeme, şirkete yönelik yeni haciz yapılmasını yasaklayarak, üç ay geçici süre verdi. Şirket faaliyetlerinin denetimi ve onayı için de iki kişilik konkordato komiseri atandı.

Dinçer Gökçe’nin Hürriyet’teki haberine göre, Hotiç Ayakkabı’nın bu ayın başında yaptığı konkordato başvurusu sonrası ayakkabı sektörünün bir diğer önde gelen firmalarından Yeşil Kundura Sanayi AŞ de benzer bir yöntem izledi.

13 Eylül günü İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesine başvuran şirketin talebi dün karara bağlandı. Mahkeme, şirkete yönelik yeni haciz yapılmasını yasakladı.

‘YÜKSEK FAİZ, TL’DEKİ DEĞER KAYBI BİTİRDİ’

Yeşil Kundura Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kızanlıklı, mahkemeye yaptıkları başvurunun gerekçesine ilişkin şunları söyledi:

“Son dönemde, ülkemizde yaşanan; yüksek faizlerin uzun vadeli yatırımlara imkan vermemesi, TL’de yaşanan değer kaybı neticesinde satışların giderek azalması, ithal girdilerin kurdaki dalgalanmalardan etkilenmesi ve bunun gibi birçok olumsuz ekonomik gelişme nedeni ile, kısa vadeli ödemelerimizde yaşanan güçlükleri bertaraf etmek, ticari faaliyetlerimizi korumak, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin, bayilerimizin ve diğer iş ortaklarımızın bu zorlu süreçten daha da olumsuz etkilenmesini önlemek amacı ile Av. Ertuğrul Kılınç konkordato başvurusu yapma kararı almış bulunmaktayız.”

70 YILLIK FİRMA

Ayakkabı sektöründe 70 yıldır birçok ilke imza attıklarını aktaran Kızanlıklı, “Konkordato süreci ile mevcut borçlarımızın vadelerini uzatarak işimize odaklanmayı, bu sayede ileriye dönük çalışmalarımızı müşteri, tedarikçi ve bayilerimizin nezdinde -bugüne dek yaratmış olduğumuz güven çerçevesinde- sürdürebilmeyi hedefliyoruz” dedi. Kızanlıklı, sahip oldukları varlıkların da borçları ödemeye yeter seviyede olduğunu kaydetti.

Çeşitli illerde 13 franchise mağazası bulunan Yeşil Kundura’nın temelleri 1948 yılında Yeşil Kardeşler tarafından küçük bir atölyede atılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.