Yazar Omer Dilsoz'un yeni kitabı '4kotra 4çela' Üzerine

Yazar Omer Dilsoz'un yeni kitabı '4kotra 4çela' Üzerine

Her “kendi”nden kaçış, yine çıkışı “kendi”ne varacak olan bir arayıştır. “4kotra 4çela” romanı bir kaçışın, kendini arayışın romanıdır.

Kadir Demir yazdı:

Yaşamında neredeyse tüm ideallerini tamamlamış olan evli bir doktorun; gerek ikili aile ilişkisinde yaşamış olduğu problemler, gerekse yaşam alanındaki sosyo-politik çıkmazlar ve kendi pişmanlıklarının onu dağlar yurduna doğru sürükleyip bir gerilla savaşında onlarca yıl dolandırdıktan sonra memleketine geri dönüşünden ve oradan da bu kez pişmanlıklarının somut sonuçlarını da yanına alarak kendi “kotra”sına dönüşünü anlatan romanda okuyucu, doktorun attığı her adımda kendini yeniden buluşun görünümlerini görecek, pişmanlıklarının izlerini sürecektir.

Dilsoz, bu romanında orta sınıf burjuvazi aile çelişkilerinden, sığ ilişkilerin açmazlarından yola çıkarak varoluş serüvenine “bir çıkış arayarak başlayan” bir Doktorun, esrarengiz hafıza yitiminden bir “öze dönüş” öyküsü yaratıp, birazda reel yaşamlarımıza kenardan dokunuyor. Bunu yaparken de “acı” ve “hüznü” bilinç düzleminde ilik ilik insanın ruhuna işliyor. Omer Dilsoz, bu arayışında adeta acıyı ehlileştirip insana sevdiriyor. Bir ıstırap bu kadar yalın ve ince bir üslup ancak insana bu kadar yalın ve ince gösterilebilir kanımca..      

Aile çizgisi üstünde ikili ilişkilerin çok sade bir biçimde sunulduğu, aşk ve tutkuyla kurulmuş bir aile çatısında birbirini anlamanın ne denli önemli olduğunun hissettirilmeye çalışıldığı, kent yaşamı ve doğal yaşamda bucalayan bir ruhun kendini buluşunun anlatıldığı romanda Dilsoz; diğer çoğu romanında olduğu gibi bu romanında da rüya metaforunu kullanmaktan çekinmemiştir. Somut ile soyutun, gerçek ile hayalin, zaman ile mekanın kesişip cisim bulduğu alandır rüyalar Dilsoz’un kaleminde. “4kotra 4çela” da bir rüya ile başlar. Aslında tüm roman, romanın en başında romana start veren bu rüya fenomeninin panoramasıdır.

Ve rüyada kopan bir baş başparmak…

Ve patlama sonucu hastaneye getirilmiş iki parmağı kopan çocuk…

Ve savaşta parmağı kopan kıvırcık saçlı gerilla(jinika porgijik)…

Ve nihayetinde bir parmağını kaybeden doktor…

Bu görüngüde romanın daha ilk başlarında okuyucunun karşısına sıkça “Wê hingê dîsa janê da birîna gişkên tilîkênmin...” benzeri cümlelerle çıkan ve sızlayan, romanın ortalarında kaybedilen ve romanın sonlarında kopan “parmak”ların her birinin aslında birer pişmanlığı “keşke kediyi kurtarsaydım, hasta ve yaşlı adama, yaşlı kadına ve çocuğuna baksaydım…”ı temsil ettiği okuyucuya ustaca hissettirilmektedir.

Üsluba gelince…

Dilsoz bu romanında şaşırtacak bir üslup kullanarak okuyucusunun, olumlu olabileceği gibi olumsuz tepkisini de çekebilme ihtimalini göze almış ve okuyucusunun karşısına daha önce hiçbir romanında kullanmadığı bir cümle yapısı ile çıkmıştır. Bu kısa cümleli sade yapı, kanımca romana şiirsel bir tat katmakla kalmamış aynı zamanda romanın ruhuna gizlice sinen “pêlav” metaforuyla başlayan adım adım kendini arayışın, adım adım kendinden kaçışın soluğuna uymuştur.

Dili kullanmadaki ustalığına yeni bir üslup katan ve okuyucusunu bu akıcı, zengin ve dalgalı dilde dolaştıran Dilsoz bu romanda, sözün özden güç aldığının tekniğini okuyucunun önüne sermiştir.          

Ayrıca romanda hiç özel yer ismi ve roman kahramanlarının ismine rastlanmamasının (Rîşo hariç ki o da isimden ziyade romanda sıfat olarak kullanılmıştır.) da romana ayrı bir zenginlik kattığını belirtmekte fayda var.   

Özetle “4kotra 4çela” gerek akıcı dili gerekse farklı üslubu ile okuyucuyu saran, doğal yaşamın iliklere kadar hissedildiği, özgür ruhların “kartal”laşıp karanlık ruhların ise “Reptilian”laştığı, kendini kendinde ve pişmanlıklarında arayışın kaybedilen parmaklarla somutlaştığı, onca acıya rağmen son bulan kanlı bir savaşla umudun kar altında kalmadığının sezdirildiği toprak kokusunda bir roman.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum