1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yavaş'tan soruşturma açıklaması
Yavaş'tan soruşturma açıklaması

Yavaş'tan soruşturma açıklaması

31 Mart seçimleri öncesi avukatlık yaptığı döneme ilişkin hakkında soruşturma açılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yaptığı yazılı açıklamada iddiaları reddetti.

A+A-

Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında avukatlık yaptığı döneme ilişkin senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla “görevi kötüye kullanmak” suçundan, senedi veren kişiye tahsilat amacıyla çok sayıda mesaj göndererek “kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçundan son soruşturma açılmasına karar verdi.

Seçim öncesinde gündeme gelen iddialara ilişkin “Asıl mağdur benim” diyen Yavaş, son hukuki gelişmelerin ardından yazılı açıklama yaptı. Yavaş açıklamasında, “Olayın asıl mağduru şahsım olmasına rağmen, seçimi kaybedeceğini anlayan rakibimin ve bazı çevrelerin tamamen algı oluşturma adına yürüttükleri bu çirkin kampanyanın kalıntılarını yaşıyoruz” dedi.

‘SEÇİM SONRASI YENİDEN GÜNDEME GELMESİ ÜZÜCÜ’

Açıklamasında “Savcılığın ‘soruşturma açılmasına gerek yoktur’ dediği bir hukuki süreç ile ilgili, Adalet Bakanlığı’nın yaptığı görev değişiklikleri sonrası konunun seçim sonrası da yeniden gündeme gelmesi oldukça üzücüdür” ifadelerine yer veren Yavaş, şöyle devam etti:

MESNETSİZ İDDİALARA CEVABI MİLLETİMİZ VERDİ: Hukuki açıdan yaptığı sahtekarlıklar kanıtlanmış, hakkında yüz kızartıcı suçlar dahil olmak üzere birçok konuda dava açılmış olan bu şahsa yapılan her desteğin, toplum vicdanında büyük yaralar açtığı ortadadır. Nitekim, bu mesnetsiz iddialara en büyük cevabı 31 Mart günü aziz milletimiz vermiş ve tüm bu karalama kampanyalarına karşı şahsımı Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirmiştir.

ŞEFFAFLIK BİLDİRGESİNİ İMZALAYAN İLK ADAYIM: İki dönem Belediye Başkanlığı yaptım. Üç dönem ise T.C. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldum. Türkiye’de şeffaflık bildirgesini imzalayan ilk aday olarak, şahsımın ve ailemin mal varlığını da kamuoyuyla paylaştım. Bu anlayışım ömrüm vefa ettiği sürece değişmeden devam edecektir.

ÇALIŞMALARIN TAKDİR GÖRDÜĞÜ DÖNEMDE BU GELİŞME MANİDAR: Adalet toplumun vicdanıdır. Hem hukuki açıdan, hem toplumsal açıdan defalarca yargılanan bu şahsın şu anda olması gereken yer bellidir. Aksine, yine hukuki ve toplumsal açıdan şahsımla ilgili ise olumsuz tek bir hüküm bulunmamaktadır. T.C. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamamın üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen, yaptığımız çalışmaların kamuoyunda büyük bir takdir gördüğü bu dönemde yaşanan bu gelişmeyi, oldukça manidar olarak değerlendiriyorum.

BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİĞİ MUHAKKAKTIR: Göreve gelir gelmez, söz verdiğimiz üzere, sergilediğimiz şeffaf, denetlenebilir, israftan uzak, adil ve halktan yana belediyeciliğin birilerini rahatsız ettiği muhakkaktır. Bu komplo sürecinin devam etmesi için, dayanaksız iddialara çeşitli düzenlemelerle kılıflar uydurulacağı ve yargısal süreçlere müdahale edildiği/edileceği hususları kamuoyunda yaygın bir şekilde muarızlarımızca konuşulmaktadır. Süreci yakından takip ettiğimizin ve gelişmeler hakkında yakında kamuoyuna detaylı bilgi vereceğimizin altının çiziyorum.

HUKUKTAN VE DOĞRU YOLDAN AYRILMAYACAĞIZ: Tutturduğumuz helal yoldan asla ayrılmayacağız. Halkımızın dünle bugün arasında karşılaştırma yapma imkanına kavuşmuş olması günah sahiplerini ürkütse de onları seçim öncesi metotlara başvurmaya itse de biz hukuktan ve doğru yoldan ayrılmayacağız. Artık onlar da halkımızın takdirine saygı duymalı ve Ankara’yı bundan böyle hazımsızlığın, komploculuğun, adaletsizliğin değil; dürüstlüğün, şeffaflığın, adaletin ve kardeşliğin yöneteceğini bilmelidir. (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.