1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yavaş: Olmayan suçun savunmasını yaptık
Yavaş: Olmayan suçun savunmasını yaptık

Yavaş: Olmayan suçun savunmasını yaptık

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, iş insanı Necmettin Kesgin'in şikayeti üzerine açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Yavaş, "Olmayan bir suçun savunmasını yaptık.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, avukatlık yaptığı döneme ilişkin açılan davanın ikinci celsesi görüldü. Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan Yavaş, “Olmayan bir suçun savunmasını yaptık. Siyasi bir karardı. Aslında siyaset bunun cevabını sandıkta vermişti” dedi.

Yavaş hakkında ‘senetle mükerrer tahsilat yapma’ya çalıştığı iddiasıyla “görevi kötüye kullanmak”, ‘senedi veren kişiye ise çok sayıda mesaj gönderdi’ği gerekçesiyle “kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçlamalarından açılan davanın duruşmasına müdahil Necmettin Kesgin ve tarafların avukatları da katıldı.

Önceki celse yurt dışında bulunması nedeniyle duruşmada hazır olmayan Yavaş, savunmasında “Bu davada şikayet dilekçesi bana ulaşınca bütün bilgileri ve belgeleri gönderdim. İki savcı dosyayı inceledi. Takipsizlik kararı verilmesi için Adalet Bakanlığına yazı yazıldı. Aradan uzun bir zaman geçti. Bu arada benim belediye başkanlığı adaylığım kesinleşti. Anketlerde geriye düştüklerini görünce Sincan’a bu dosya gönderildi. Savcı değiştirildi ve dava açıldı. Ortada suç yok. Mesajlarda da suç yok. Zorlayarak bu davayı açtılar. Adeta bir suç makinası olduğu yargı kararıyla ispatlanmış birinin suçlamasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı buraya dikenleri kınıyorum. Böyle suç olmaz. Derhal beraat kararı verilmeli” ifadelerini kullandı.

Necmettin Kesgin ise Yavaş’ın kendisine karşı pek çok suç işlediğini ve şikayetçi olduğunu, Yavaş hakkında başka suçlardan soruşturmalar olduğunu iddia etti. Davaya konu edilen senedi yediemin olarak Yavaş’a teslim ettiğini ancak davada karar çıktığında senedi kendisine vermediğini ileri süren Kesgin, Yavaş’ın daha sonra senetle icra takibinde bulunduğunu öne sürdü.

Yavaş’ın kendisine attığı SMS’lerle “baro stajını, üniversite diplomasını, maluliyet aylığını iptal ettirmekle” kendisini tehdit ettiğini iddia eden Kesgin, “Sanık attığı 136 mesajla huzurumu bozmuş, bana şantaj yapmıştır” dedi.

Yavaş’ın avukatlarından Mustafa Ekinci, “Müdahil sürekli dava dışı konulardan bahsediyor, müvekkilimi itibarsızlaştırmaya çalışıyor” diye konuştu. Diğer avukatı Hıfzı Çubuklu ise “Müvekkil Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmetlerine devam etmektedir. Kendisini mahkemelerde oyalamak, halka da hakarettir” dedi. Çubuklu, “görevi kötüye kullanmak” suçlamasından beraat, “kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçlamasından ise düşme kararı verilmesini istedi. Tekrar söz alan Yavaş, alacağa ilişkin takip evrakına, “tahsilde tekerrüre esas olmamak üzere” ibaresi yazıldığını ifade etti.

‘KESGİN’İN SABIKA KAYDI YOK’

Kesgin’in avukatı Özgür Ilgaz ise Yavaş’ın kullandığı “suç makinası” sözüne ilişkin, “müvekkilinin sabıka kaydı bulunmadığını” söyledi. Ilgaz, “Bir avukat Yargıtay’da iş takibi yapabilir mi?” ifadesini kullandı.

Yavaş, bunun üzerine “Bu hakaretin ispat edilmesi gerekiyor” dedi. Ilgaz, Yavaş’a daha sonra “600 bin dolarlık senedin vadesini kendisinin doldurup doldurmadığı, attığı mesajları kabul edip etmediği” gibi bir dizi soru yöneltti.

Yavaş, “Alacağımı almak için vadeyi doldurdum. Parayı öde diye mesajları attım. Bunu da ağır ceza mahkemesine ben bildirdim. Mükerrer tahsilat için bir kuruş fazla ödenmesi gerekir” diye konuştu. Yavaş, avukatın bazı başka sorularının ise Kesgin ile Ankara Ticaret Mahkemesi’nde aralarında olan davaya delil yapılmak için sorulduğunu savundu ve bunları yanıtlamadı.

Cumhuriyet Savcısı Fevzi Çakıcı, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda Yavaş’ın duruşmalardan vareste (bir şeyi yapıp yapmamakta özgür bırakmak) tutulmasını, davaya konu bazı belgelerin Ankara Barosu ile ilgili icra müdürlüklerinden dosyaya getirtilmesini istedi.

Mahkeme, Yavaş’ı duruşmalardan vareste tuttu. Ankara Barosu’ndan, Yavaş hakkında idari soruşturma yapılıp yapılmadığının sorulmasını, yapıldıysa buna ilişkin belgelerin istenmesini kararlaştıran mahkeme, bazı dosyaların incelenmek üzere icra müdürlüklerinden talep edilmesine karar vererek, davayı erteledi.

Yavaş, adliyeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada ise “Olmayan bir suçun savunmasını yaptık. Siyasi bir karardı. Aslında siyaset bunun cevabını sandıkta vermişti. Hazmedememiş demek ki arkadaşımız bunu takip edeceğim diye uğraşıyor. Davanın hemen bitmesini bekliyorum. Normalde bu davanın dosyanın geldiği anda benim dinlenmeme gerek kalmadan bitmesi gerekiyordu. Şu anda fuzuli yargılama yapılıyor. Burada 2 saat kaybetmekle Ankara halkının zamanından çaldık” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.