Yaralılardan 20 saattir haber alınamıyor

Yaralılardan 20 saattir haber alınamıyor

Cizre'de ambulansa ulaşmak için bulundukları binadan çıktıkları sırada devlet güçlerinin saldırısına uğrayan yaralılardan 20 saattir haber alınamıyor. Yaralıların bodrumdan çıkartılması için devreye girerek Cizre'ye gitmek isteyen TTB ve SES üyesi gönüllü

ŞIRNAK - Cizre'de devlet güçlerinin tanklardan yaptığı top atışında yaralanan ve sığındıkları bodrumda hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıların yaşam mücadelesi 9'uncu gününe girdi. Dün İçişleri Bakanlığı'nın da bilgisi dahilinde evden çıkıp ambulansa ulaşmaya çalıştıkları sırada devlet güçlerinin saldırısına uğrayan ve tekrar bulundukları binada mahsur kalan ve dün geceden bu yana bulundukları bina ve çevresi yoğun top atışlarına maruz kalan yaralılarla 20 saattir irtibat kurulamıyor. HDP milletvekilleri aracılığıyla bakanlıklara Cizre'ye giderek yaralıları kurtarmak istediklerini belirterek yola çıkan TTB ve SES üyesi 9 hekim, 4 hemşire ve 1 ambulans şoförünün bulunduğu gönüllü 14 sağlıkçı ise İdil girişinde durdurularak kimlik kontrolüne tabi tutuldu. Sağlıkçıların yola devam etmesi devlet güçleri tarafından engelleniyor. 

Öte yandan dün Şırnak Valiliği skandal bir açıklamaya daha imza atarak, ambulansların gönderilmesine rağmen yaralıların kendilerinin çıkmadığını iddia etti. 

Dün ne olmuştu?

HDP milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı'nda yaptıkları görüşmenin ardından dün sabah saatlerinde kendi imkanları ile binadan çıkacak yaralıları yakın noktaya belediyeye ait ambulans gönderilmesinin hemen ardından binaya dönük top atışları başladı. Ardından devlet yetkililerinin de bilgisi dahilinde 15 yaralı ve 7 cenazenin yanlarındaki 9 kişi tarafından bulundukları bodrumdan çıkarılacakları sırada, devlet güçlerince yaralıların bulunduğu binaya ateş açıldı. Aynı anda top saldırılarının da gerçekleştiği binanın duvarı da yıkılarak yaralıların çıkacağı kapı da kapanmış oldu. Sağlık durumu kritik olan Sultan Irmak da bu sırada yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanlığı'nda HDP milletvekillerinin görüşmeleri sürmesine rağmen yaralıların bulunduğu eve 700 metre mesafede bulunan Emir Tacdin Sokak'taki ambulanslar ve Kaymakam'ın talebi üzerine binadaki hasar durumuna bakmak isteyen 2 itfaiye görevlisi de devlet güçleri tarafından geri çevrildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.