Washington'ın baskısına boyun eğen Londra, 5G ağından Huawei'yi dışlama kararı aldı

Washington'ın baskısına boyun eğen Londra, 5G ağından Huawei'yi dışlama kararı aldı

ABD Başkanı Trump'ın sıkı markajı altındaki Britanya Başbakanı Johnson'ın daha önce anlaşmaya varılmış Çin teknoloji devini 5G ağından dışlama kararı duyuruldu.

ABD ile Çin arasındaki stratejik savaşın öncephesi haline gelen Çin teknoloji devi Huawei'nin aleyhine bir karar da Londra'dan geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetiminin büyük baskı altına aldığı Boris Johnson'ın başbakanlığındaki Britanya hükümeti, kuracağı 5G ağından Huawei'yi dışlama kararı aldığını açıkladı. 

Parlamentoya konuşan Dijital, Medya, Kültür ve Spor Bakanı Oliver Dowden, Britanya telekom şirketlerine Huawei 5G parçaları satın almayı 2020 sonundan itibaren yasadıklarını ve tüm Huawei donanımlarından 2027'ye kadar kurtulmaları için talimat verdiklerini duyurdu. 

Trump yönetiminin baskısına değinmeyen Dowden, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin Britanya'nın 5G ağında Huawei'nin varlığıyla ilgili değerlendirmesinde önemli değişikliğe gittiğine dair bakanlar kurulunu bilgilendirdiğini söyleyerek şöyle dedi:

"Kolay bir karar olmadı, ama bu, Britanya telekom ağları, ulusal güvenliğimiz ve ekonomimiz için hem şimdi hem de uzun vadede doğru karardır."

ABD'nin 5G ağından yasaklanan ve çok geniş çaplı ticari yaptırımlarına uğrayan Çin teknoloji devi, Britanya'nın kararına "Bu güvenlikle ilgili değil, ABD'nin ticaret politikasıyla ilgili" tepkisini göstererek 'hayal kırıklığı' açıkladı.

Bunun 'Birleşik Krallık'ta cep telefonu olan herkes için kötü haber' olduğunu söyleyen Huawei, Britanya'nın dijital alanında geri kalmasına yol açacağı, faturaları kabartacağı ve dijital bölünmeyi derinleştireceği uyarısını yaptı.

Boris Johnson hükümetine kararını gözden geçirmesi çağrısı yapan Huawei, "ABD'nin yeni kısıtlamalarının Britanya'ya tedarik ettiğimiz ürünlerin dayanıklılığını ve güvenliğini etkilemeyeceğinden emin olmayı sürdürüyoruz" dedi.  

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.