Washington Post: Gömülmesine gerek yoktu, Kaşıkçı'nın cesedi asitte eritildi

Washington Post: Gömülmesine gerek yoktu, Kaşıkçı'nın cesedi asitte eritildi

Washington Post'a konuşan Türk yetkili: Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin gömülmesine gerek yoktu. Asitte eritilmiş olabileceği olasılığı üzerinde duruyoruz. Deliller bunu destekliyor.

Amerikan gazetesi Washington Post’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin ‘parçalara ayrıldıktan sonra asitte eritilmiş olabileceği’ ihtimalinin değerlendirildiğini ifade etti.

İsmi gizli tutulan yetkili, Kaşıkçı’nın cesedinin başkonsolosluk binasında ya da başkonsolosun rezidansında asitte eritilmiş olabileceğini, arama ve incelemelerde elde edilen delillerin de bu tezi desteklediğini ifade etti.

Yetkili gazeteye yaptığı açıklamalarda “Kaşıkçı’nın cesedinin gömülmesine gerek yoktu” diye konuştu.

‘YERLİ İŞBİRLİKÇİ GERÇEKÇİ DEĞİL’

Çarşamba günü soruşturmayla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da “Kaşıkçı’nın cesedi parçalandı ve yok edildi” demişti. Suudi Arabistan’ın resmi makamları, Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasında öldürüldüğünü kabul etse de, cesedin nerede olduğunun bilinmediğini savunuyor. Suudi yetkililer, Kaşıkçı’nın cesedinin ‘yerli bir işbirlikçiye’ teslim edildiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Washington Post’a konuşan üst düzey Türk yetkili ise soruşturmayı yürüten ekiplerin ‘yerli işbirlikçi’ açıklamasını gerçekçi bulmadıklarını aktardı.

‘SAVCI BİZDEKİ DELİLLERLE İLGİLENİYOR, İŞBİRLİĞİ YAPMIYOR’

Gazetenin haberinde Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib’in İstanbul temaslarında perde arkasında neler yaşandığına dair de bilgiler yer alıyor. Gazeteye konuşan ikinci bir Türk yetkili, el-Macib’in üç günlük İstanbul temasları boyunca Kaşıkçı’nın cesedine ne olduğuna dair hiçbir detay vermediğini aktardı. Yetkili, “El-Macib’in önceliği Türkiye’nin elinde hangi delillerin olduğunu tespit etmekti… Soruşturmada samimi bir işbirliği içerisinde olacakları izlenimini edinmedik” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.