Virüs hangi kan grubunu nasıl etkiliyor?

Virüs hangi kan grubunu nasıl etkiliyor?

Çinli bilim insanları, yeni tür korona virüsünün hangi kan grubunu nasıl etkilediğini inceledi.

Yeni tip korona virüsü vakaları üzerinde Çin’de yapılan bir araştırma, A grubu kana sahip olanlarda virüsün görülme riskinin arttığını ortaya koydu. Çinli uzmanların, 2 bin vaka üzerinde yürüttüğü çalışmaya, Medrxiv.org sitesinde yayımlanan makalede yer verildi.

Çin’in Kovid-19 salgınının merkez üssü konumundaki Wuhan kenti ile Şıncın’da 2 bin yeni tip korona virüsü vakası üzerinde yapılan ve bu grubun sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı çalışma, kan grubu A olanlarda yeni tip korona virüsü görülme oranı ve daha ağır semptomlar geliştirme eğilimi tespit edildi.

Öte yandan kan grubu 0 olanların yeni virüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlendi. Buna göre,

  • Wuhan’da Kovid-19 nedeniyle ölen 209 hastadan 85’inin kan grubu A’ydı;
  • 0 kan grubuna sahip olup ölen hasta sayısı ise 52. Bu durum, 0 kan grubunda, yüzde 63 daha az ölüm anlamına geliyor.

Vuhan Üniversitesi Congnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Dönüşümsel Tıp Merkezinde görevli Vang Şinghuan, “A grubu kana sahip kişiler, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle daha güçlü kişisel korunmaya ihtiyaç duyuyor” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, hükümetlere ve sağlık kuruluşlarına tedavi sürecinde kan grubunun yarattığı farkı göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.