1. HABERLER

  2. KÜLTÜR / SANAT

  3. Van'da Urartu tarihine ışık tutuyorlar!
Van'da Urartu tarihine ışık tutuyorlar!

Van'da Urartu tarihine ışık tutuyorlar!

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi ve kuzey kısmındaki 2 bin 750 yıllık nekropol alanında sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan buluntular, Urartular dönemine ait önemli bilgilerin elde edilmesini sağlıyor.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında 22 kişilik ekiple, Urartu Kralı II. Sarduri tarafından milattan önce 750 yılında yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey kısmındaki nekropol alanında kazı çalışmaları yürütülüyor.

Vali Bilmez beraberindeki heyetle, bilimsel alanda "ilk" olarak değerlendirilen ve Urartuların ölü gömme adetleri ve yaşam tarzına ilişkin yeni bilgilere işaret eden, 2 bin 750 yıllık Urartu tarihine ışık tutan bulguların ortaya çıkarıldığı kazı alanında incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında Çavuşoğlu'ndan bilgi alan Vali Bilmez, yaptığı açıklamada, kalede çok ciddi bir tarihi dokunun bulunduğunu ve bunu gün yüzüne çıkarmak için arkeologların çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de Van'ın tarihi, kültürel ve doğa güzellikleriyle ziyaretçilerin hayran kaldığı bir şehir olduğunu söyledi.

Çavuştepe Kalesi'nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında sürekli yeni bulguların ortaya çıktığını ifade eden Şevli, "Buranın turizm bölgesi olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Üniversite olarak burada kazı çalışmalarına devam edeceğiz." dedi.

a1-174.jpg

Çalışmalar hakkında Bilmez ile beraberindekilere bilgi veren kazı başkanı Prof. Dr. Çavuşoğlu, ortaya çıkarılan yeni verilerin Urartu arkeoloji tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Urartularda yönetici sınıfın gömüldüğü alanda çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Burada dört çeşit ölü gömme şekli tespit ettik. Birincisi, ölülerin küllerinin urne denilen küpün içerisine konulması, ikincisi sanduka dediğimiz bir gömü şekli, üçüncüsü örme oda mezar şekli ve dördüncüsü de direkt toprağa gömme şekli. Bunların dördünün ilk kez bir alan içerisinde yer alması önemli. Bu da çok tanrılı bir dine inanan topluluğun hoşgörü içerisinde burada gömüldüğünü bize gösteriyor. Bulduğumuz yeni alan çok ilginç. Şu ana kadar hiçbir nekropol alanında karşılaşmadığımız durumla karşı karşıyayız. Mezarlardan çıkan takılar buranın bir yönetici sınıfa ait olduğunu gösteriyor."

a2-146.jpg

a3-103.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.