Van'da karakol protestosu

Van'da karakol protestosu

BDP, kalekol ve baraj yapımlarını protesto etmek amacıyla Van’ın Çatak ilçesindeki Şeytan Deresi’nde çadır kuruldu.

VAN - Van'dan hareket eden partililer konvoy halinde karakol yapımını protesto etmek amacıyla Çatak ilçesinde çadırların kurulacağı alana geçti. 

Burada ilk konuşmayı yapan BDP Van İl Başkanı Musa İtah, 21 Mart 2013’de PKK lideri Abdullah Öcalan’ın barış çağrısıyla PKK gerillalarının geri çekildiğini, ancak hükümetin buna rağmen tek bir adım atmadığını, aksine kalekol ve baraj yapımlarını arttırdığını ifade etti.

Hükümetin Kürdistan’da operasyon ve katliamları sürdürdüğünü, hasta tutsakları bile serbest bırakmadığını söyleyen İtah, “2 yıldır Kürtler ısrarla barış derken devlet barışa yanaşmıyor. Barış süreci sadece Kürtlerle yürümez. İşte bu yüzden barajlara, kalekollara, operasyonlara karşı bugün Kürt halkı burada iradesini bir kez daha ortaya koyuyor. Lice’de kalekol yapımına karşı demokratik eylemliliğini ortaya koyan halkımıza saldırılar yapılıyor. Biz barış, adalet ve özgürlük istiyoruz. Herkesi barış için mücadeleye çağırıyoruz. Buradan hükümete çağrımızı bu savaş politikalarına derhal son verilmelidir. İşte bu bölge barajlar yapılıyor. Buna karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise barış ve özgürlük tutkunu insanlar olarak karakol yapımlarını protesto etmek amacıyla bir araya geldiklerini dile getirdi. 

Savaşa yatırım olarak her ilçenin her köyüne karakolların, barajların yapıldığını söyleyen Üçer, "Bir karakolun yapılması için harcanan parayla Çatak'ın bütün köylerine okullar, sağlık ocakları yapılabilirdi. Bir baraj maliyetiyle Çatak'taki bütün sosyal ihtiyaçlar giderilebilirdi. Ama burada asıl amaç Kürdistan topraklarını sermayeye peşkeş çekmektir. Bunun tek bir ifadesi var. Bu da sömürüdür. Sayın Abdullah Öcalan'ın barış çağrısından bu yana bütün halkların barışa dair umutları yeşerirken, aslında savaş durmamıştır. Hükümet yaptığı icraatlarla Kürt halkını taciz etmektedir. Karakolları neden yapıyorsunuz diye sorduğumuzda ağızlarından tek bir kelime çıkmıyor, ama biz bunun savaş yatırımı olduğunu biliyoruz" dedi. 

Tek taraflı fedakarlık üzerine kurulu bir sürecin yaşandığını, Kürt halkının sürece güç verdiğini aktaran Üçer, bölgede baraj, karakol yapımının halk tarafından durdurulacağını, demokratik özerkliğin inşa edileceğini belirterek, hükümetin savaş politikalarına karşı ‘dur deme’ çabasının güç geçtikçe arttığını söyledi. 

Konuşmasında son olarak çadır eylemine katılmak için geldikleri Çatak’ta meydana gelen trafik kazasına da değinen Üçer, “Yaralı arkadaşlarımız tam 5 saat ambulans beklemiştir. Ambulans gelmeden zırhlı araçlar hastanenin etrafında toplanmıştır. Yaralılar için bir ambulans gönderemeyen devlet demokratik bir eyleme onlarca TOMA ve panzer göndermektedir. Buradan yaralı arkadaşlarımıza tekrar acil şifalar diliyoruz.

Üçer’in konuşmasının ardından halk “Biji Serok Apo” sloganlarıyla çadırı açtı. Çadırda BDP İlçe örgütleri her gün sırasıyla nöbet tutacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.