1. HABERLER

  2. BİLİM / TEKNOLOJİ

  3. Uzmanlar: Whatsapp sağlığa yararlı
Uzmanlar: Whatsapp sağlığa yararlı

Uzmanlar: Whatsapp sağlığa yararlı

Önceki çalışmalarda, sosyal medyanın psikolojik açıdan zararlı sonuçları olabileceği ortaya çıkmıştı.

A+A-

Whatsapp ve diğer sosyal medya uygulamaları düşünülenin aksine, insan sağlığı için yararlı olabilir.

Edge Hill Üniversitesi'nden akademisyenlerin yaptığı yeni bir araştırma, WhatsApp'ta arkadaşlarla ve aileyle zaman geçirmenin psikolojik açıdan sağlıklı olduğunu keşfetti.

Araştırmaya katılan Whatsapp kullanıcıları özgüvenlerinin arttığını ve yalnızlık hissinin azaltığını belirtti.

Edge Hill Üniversitesinin psikoloji alanında yetkin bilim insanlarından Dr. Linda Kaye, “Sosyal medyada vakit geçirmenin sağlığımız üzerindeki etkilerine dair çok fazla tartışma var. Ve bu etkilerin düşündüğümüz kadar kötü olmadığını fark ettik” dedi.

Kaye sözlerine şöyle devam etti:

İnsanların Whatsapp’ta harcadığı zaman aileleri ve arkadaşlarına daha yakın hissetmelerini sağlıyor. İlişkilerini algılayışları iyi yönde değişiyor.

Öte yandan, önceki çalışmalar Facebook, Instagram ve Snapchat gibi uugulamaların kullanıcıların akıl sağlığına zarar verebileceğini göstermişti.

2016’da Kopenhag Üniversitesi Facebook kullanıcılarının, yaşamlarını bu platformda sergileyen diğer kullanıcıları kıskandığını ortaya çıkarmıştı. Araştırmacılar by duruma “Facebook kıskançlığı” adını vermişti.

2018’de Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı bir diğer araştırma da sosyal medyada geçirilen zamanla anksiyete ve depresyon seviyesi arasında korelasyon kurmuştu.

Çalışmanın yazarı Melissa Hunt, “Sosyal medyada geçirilen zamanın azaltılması, depresyon ve yalnızlık hissinin de azalmasını sağlar” demişti.

200 sosyal medya kullanıcısıyla yapılan bu son araştırmaysa grup sohbetlerinin ya da bireysel konuşmaların bireylere sosyal destek sunabileceğini ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.