'Uzlaşma ile seçime gideceğiz'

'Uzlaşma ile seçime gideceğiz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine geniş bir uzlaşma ile gideceklerini söyledi.

ANKARA - CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir grup akademisyen, yazar ve sanatçıyla bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Çok güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bütün arkadaşların görüşlerini aldık. Nasıl bir Cumhurbaşkanı adayı olmalı, kampanya nasıl gerçekleşecek, endişeler ve beklentiler nelerdir ifade edildi. Türkiye büyük bir uzlaşmaya doğru gidiyor. Büyük bir uzlaşmayı gerçekleştireceğiz. Ülkesini seven, insanını seven, kimseyi ötekileştirmeyen, hukukun üstünlüğüne inanan, zarafeti ile Türkiye’yi temsil edecek bir aday umuyorum belirlenecektir. Bu çerçevede geniş bir uzlaşma ile seçimlere gideceğiz” dedi.

Görüşmede isim konusunun konuşulmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bazı arkadaşlar belli isimleri dile getirdiler. Önümüzdeki süreçte bunları göreceğiz” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerine eğer başbakan girecekse, bakanlar girecekse bunların bulundukları makamdan ayrılmaları gerekiyor” diyen Kılıçdaroğlu, eşit koşullarda mücadele etmek gerektiğini söyledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Koşullar eşit olmazsa demokratik olmaz. Örneği var. Örneğin bakanlar belediye başkan adayı oldular ve bulundukları görevden ayrıldılar. İstifa zorunluluğu yoktu ama etik olarak görevleri bıraktılar. Başbakan da ‘ben cumhurbaşkanı olacağım’ diyorsa etik kuralları kendisi için de uygulaması gerekiyor. Yani bulunduğu görevden ayrılıp cumhurbaşkanı adayı olarak meydanlara çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylarının önümüzdeki hafta içinde büyük bir olasılıkla belirleneceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.