Ünlü Amerikalı gangster James 'Whitey' Bulger hapishanede öldürüldü

Ünlü Amerikalı gangster James 'Whitey' Bulger hapishanede öldürüldü

Hayatı filmlere konu olan ünlü Amerikalı gangster James 'Whitey' Bulger öldürüldü. 89 yaşındaki Bulger'ın yeni nakledildiği hapishanede dövülerek öldürüldüğü belirtiliyor.

ABD’li ünlü gangster James ‘Whitey’ Bulger, Florida Eyaleti’ndeki bir hapishaneden Batı Virginia Eyaleti’ndeki bir başka hapishaneye nakledildiği ilk gün, hücresinde bulundu.

2013’te ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Bulger’ın öldürülmesi konusunda FBI soruşturma başlattı.

89 yaşındaki Bulger’ın yeni nakledildiği hapishanede kahvaltıya gitmeyince yetkililerin şüphelendiği, cesedinin dövülmüş ve bir çarşafa sarılmış halde bulunduğu belritiliyor.

OSCARLI FİLME KONU OLMUŞTU

Bulger’ın hayat hikayesi, bugüne dek çeşitli filmlere ilham vermişti. Başrolünde Johnny Depp’in yer aldığı ‘Kara Düzen (Black Mass)’ ve 2006’da En İyi Film Oscar’ını kazanan Martin Scorsese imzalı, başrolü Jack Nicholson’ın üstlendiği ‘Köstebek (The Departed)’ bu filmler arasındaydı.

Johnny Depp, ‘Kara Düzen (Black Mass)’ isimli filmde Bulger’ı canlandırmıştı.

Bulger, 1929 yılında İrlanda kökenli ABD’li bir ailenin altı çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Boston’da büyüyen Bulger, genç yaşlarda The Shamrocks (Yoncalar) adlı bir çeteye dahil oldu. Araba kaçırmakla başladığı çete faaliyetleri banka soygunlarına kadar uzandı. İlk olarak delikanlılık yaşlarında tutuklandı. Bulger ilerleyen yıllarda; tefecilik, kumar, gasp, uyuşturucu satışı ve cinayet gibi suçları işleyen büyük bir çete kurdu.

YATTIĞI ALCATRAZ’I KAÇAKKEN ZİYARET ETTİ

Bir dönem, silahlı soygun ve adam kaçırma suçlarından hüküm giydikten sonra San Francisco’daki ada hapishanesi Alcatraz’da yattı. Alcatraz’ı sevmiş olmalıydı ki, daha sonraki yıllarda, kaçak olduğu bir dönemde Alcatraz’ı turist olarak ziyaret edip fotoğraf bile çektirdi.

BİN LADİN’DEN SONRA EN ÇOK ARANAN KİŞİYDİ

Bulger, bir kez İrlanda Kurtuluş Ordusu’na (IRA) silah temin etme girişiminde bulundu. Yanında her zaman bir bıçak taşıyordu. Soğukkanlılığı ve acımasızlığıyla ünlüydü. Bir keresinde iki kadını çıplak elleriyle boğarak öldürdü. Başka bir olayda, bir adama saatlerce işkence yaptıktan sonra başını otomatik silahla tarayıp delik deşik etti. El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in 2011 yılında Pakistan’da öldürülmesi ardından FBI’ın ‘En Çok Aranan Kişisi’ oldu.

Bulger’ın kardeşi William, bir dönem Massachusetts eyalet senatörüydü. William Bulger, yıllarca kardeşiyle ilgili hiçbir bilgisi olmadığında ısrar etti ancak kardeşinin kaçak olduğu bir dönemde onunla telefonda konuştuğu ortaya çıkınca 2003 yılında istifa etmek zorunda kaldı.

2011’DE YAKALANDI

Bulger 2011 yılında Kaliforniya’da, uzun yıllardır birlikte olduğu kız arkadaşı Catherine Greig’in evinde yakalandı. Yakalandığında 16 yıldır kaçak yaşıyordu ve 81 yaşındaydı. Bulunduğu evde 30 silah ve duvarlara saklanmış 800 bin dolardan fazla nakit para bulundu. Bulger’la birlikte tutuklanan Catherine Greig Minnesota’daki bir hapishanede tutuluyor.

2013 yılında, aralarında 1970 ve 1980’lerde işlediği 11 cinayetin de bulunduğu çeşitli suçlardan hüküm giydi. Bulger aranırken FBI’a muhbirlik yaptığı ortaya çıktı ancak kendisi mahkemede bu bilgiyi reddetti. ABD hükümeti ise ilerleyen yıllarda, Bulger’ın cinayetleri resmi kurumların gözetimindeyken işlemesi nedeniyle, kurbanların yakınlarına 20 milyon dolardan fazla ödeme yaptı. (Kaynak: BBC Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.