Uluslararası Barış Delegasyonu’ndan Öcalan’la görüşme talebi

Uluslararası Barış Delegasyonu’ndan Öcalan’la görüşme talebi

Uluslararası Barış Delegasyonu, 15-17 Şubat günlerinde Türkiye’de olacak. Delegasyon, PKK lideri Öcalan’la da görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Uluslararası Barış Delegasyonu 15-17 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da olacak.

Delegasyon PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşme yapmak için Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptı. Delegasyon Adalet Bakanı ile görüşme talebinde de bulundu.

Delegasyon Sözcüsü ve Güney Afrika Uluslararası Barış ve Uzlaştırma Girimişi’nden yargıç Essa Moossa, geliş amaçlarının barış süreçlerinin yeniden başlatılmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi:

“Bunun için Heyetimiz ilk olarak 17 yıldır İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na gerekli başvuruyu yaptı. Aynı biçimde Adalet Bakanı ile de görüşme istediğimizi yetkililere ilettik. Ayrıca delegasyonumuz siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri, aydınlar ve akademisyenlerle bir dizi görüşme yapacak. Bu kapsamda yaptığımız görüşmelerle ilgili değerlendirme ve izlenimlerimizi aktarmak üzere uygun zamanda basın toplantısı yapılacaktır.”

Delegasyonda şu isimler yer alıyor:

* Güney Afrika, Uluslararası Barış ve Uzlaştırma Girişimi’nden Yargıç Essa Moosa,

* Kanada’dan Uluslararası Sosyal Ekoloji Enstitüsü kurucu ortağı Dimitri Roussopoulos,

* ABD’li yazar, çevirmen ve sanatçı Janet Biehl,

* Britanya’dan Coğrafya Okulu, Leeds Üniversitesi, Uluslararası Sosyal Ekoloji Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi Federico Venturini,

* Britanya’dan Cambridge Üniversitesi Politik Sosyoloji Okutmanı Dr. Thomas Jeffrey Miley,

* Almanya’dan Aachen Alman Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko,

* Norveç’ten New Compass Yayınları’ndan yazar ve çevirmen Erik Eiglad,

* Venezüella Ulusal Meclisi Üyesi Edgar de Jesús Lucena González,

* Britanya’dan Westminster Adalet ve Barış Komisyonu Başkanlığı’ndan Joe Ryan.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.