'Ucuza Hac bileti alıyoruz' diyerek dolandırdılar

'Ucuza Hac bileti alıyoruz' diyerek dolandırdılar

Ucuz hac ve umre biletlerini toplu alıp satıyoruz’ vaadinde bulunuldu. Sisteme dahil olan kişilere de belli bir kâr payı ödeneceği kaydedildi. 27 bin TL veren kişiye 45 gün sonra 4 bin TL’lik kâr payı verildiği belirtildi.

“Ucuza hac ve umre bileti alıyoruz” vaadi ile çok sayıda kişiden para toplandığı ortaya çıktı. Toplanan paraların bir kısmı kâr payı olarak ödendi. Ancak, parayı toplayan kişiler bir süre sonra ortadan kayboldu. Parasını isteyen kişilere “Bana ceza verebilecek bir savcı yok” diyen Adem T. (37) daha önce de, çok sayıda hacı adayını dolandırmak suçlaması ile yargılandı.

CNN Türk’te yer alan habere göre, bu şekilde çok sayıda kişi sisteme para yatırdı. Paranın toplandığı adreslerden birini de İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan bir hamburger zinciri şubesi oldu. Anılan şubede, asgari ücretle çalışan çok sayıda kişi de, kâr payı alacak vaadi ile para yatırdı. Anılan kişilerden kimi evini sattı kimi arabasını. Ulaşılan banka dekontlarına göre, toplanan paraların bir bölümü mağazanın müdürü Umut K.’dan Adem T.’ye banka yolu ile gönderildi.

PARALAR YALIYA GÖTÜRÜLDÜ

Paraların bir bölümü de, Üsküdar’da lüks bir yalı kiralayan Metin K. ve Oktay G.’nin kurduğu şirkete elden götürüldü. Sisteme yeni üye girişleri özellikle 2015 yılında hız kazandı. Metin K. ve Oktay G. üzerine kayıtlı şirketler zaman içinde büyüdü. Hamburger zinciri şubesi yanı sıra, ünlü bir giyim markasının mağazası ile, Darıca’da sinema salonu ve gıda bayisi açıldı.

ÜYE GETİREN DE KOMİSYON ALDI

Sisteme yeni üze kazandıran kişilerin de belli bir pay aldığı sistemde ‘ödeme sıkıntısı’ yaşanmaya başladı. Alacaklı firmaların yanı sıra, kâr payı vaadi ile para veren kişiler de ortaya çıkmaya başladı. K. ve G. adına kayıtlı şirketlere bağlı mağazalar birer birer kapandı. Bazı işyelerinde ise haciz işlemi yapıldı. İddiaya göre, toplanan paralar ile çok sayıda gayrimenkul alındı. Konu ile ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Para toplayan isimlerden Adem T. ile, alacaklılardan biri ile yaptığı telefon görüşmesinde, hesapları hacizli olduğu için ödeme yapamadığını belirtiyor. T., söz konusu kişi ile yaptığı görüşmenin bir yerinde de “Bana ceza verebilecek bir savcı yok” diyor.

Hürriyet’in telefonla ulaştığı Adem T. konu ile ilgili özetle şunları kaydetti: “Kimseden zorla para almadım. Bir organizasyon da kurmuş değilim. Finansal modelimiz işlemedi. Bu tür işlerde kâr da zarar da olur” dedi. Adem T. üç yıl önce de ‘sizi hacca götüreceğim’ diyerek çok sayıda kişiden para topladığı için gündeme gelmişti. T. anılan olay ile ilgili, İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkemenin T. hakkında beraat kararı verdiği; bu kararın ise Yargıtay’a taşındığı anlaşıldı. Söz konusu dosyanın henüz kesinleşmediği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.