'Twitter'da kadın düşmanlığı kontrolsüz şekilde artıyor'

'Twitter'da kadın düşmanlığı kontrolsüz şekilde artıyor'

Yapılan bir çalışmaya göre, Twitter'da siyah kadınlara beyaz hemcinslerine oranla yüzde 84 oranında daha fazla küfürlü mesaj gidiyor.

Uluslararası Af Örgütü ve yapay zeka şirketi Element AI’in araştırmasına göre, siyah kadın siyasetçi ve gazeteciler, 2017’de sosyal medyada beyaz hemcinslerinden yüzde 84 oranında daha fazla küfürlü mesaj aldı.

Araştırmada, gönüllülerin desteğiyle İngiltere ve ABD’deki 778 kadın politikacının yanı sıra New York TimesThe GuardianThe Daily Mail ve Breitbart gibi gazetelerin kadın çalışanlarıyla ilgili geçen sene yazılan 288 bin tweetin analiz edildiği “Troll Patrol” adlı bir çalışma yapıldı.

‘TWİTTER’DA IRKÇILIK, KADIN DÜŞMANLIĞI VE HOMOFOBİ KONTROLSÜZ ŞEKİLDE ARTIYOR’

Buna göre, siyah kadınlarla ilgili her 10 mesajdan birinin “sorunlu” olduğu dikkati çekti. Siyah kadın siyasetçi ve gazeteciler, 2017’de beyaz hemcinslerinden yüzde 84 daha fazla küfürlü mesaj aldı. Siyah kadınlara Asyalı, Latin ve melez olanların eklenmesiyle bu oran yüzde 34 olarak gerçekleşirken, bu kadınların her 30 saniyede bir “sorunlu mesajlar” aldığı tespit edildi.

Uluslararası Af Örgütü yetkililerinden Milena Marin, 150 ülkeden 6 bin 500’den fazla gönüllüyle yapılan “Troll Patrol” projesiyle, “Twitter’ın ırkçılık, kadın düşmanlığı ve homofobinin kontrolsüz bir şekilde artmasına izin verilen bir yer olduğu iddiasını destekleyecek verilere ulaştıklarını” duyurdu.

Marin, siyasetçi kadınların genel olarak hedef alınmalarına rağmen beyaz olmayan kadınlarda bu oranın daha yüksek olduğunu, siyahi kadınlarda ise küfürlü mesajların orantısız bir şekilde arttığını belirlediklerini kaydetti.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, Twitter yetkililerinden defalarca platformdaki suistimalin oranı ve mahiyetiyle ilgili verileri yayımlamasını istediklerini ancak şirketin şimdiye kadar bunu yapmadığını belirtti. (Sputnik)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.