Tüzel: Yasal güvenceye ihtiyaç var

Tüzel: Yasal güvenceye ihtiyaç var

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, çözüm sürecine ilişkin, “Meclis’in bu süreci yasal güvence altına alınmasına ihtiyaç var” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Van’da oturma eylemi yapan 7 bin işçinin işsizlikle karşı karşıya kaydığını söyledi.

Maden kazalarının devam ettiğini belirten Tüzel, “Şırnak’ta vatandaşlarımızın isteği iş sağlığı ve güvenliği koşularının yaratılması ve bu şekilde kayıtlı şekilde ocakların çalıştırılması. Orada yapılmak istenen termik santrale karşı bir halk direnişini kırmak için bunu adeta iş, aş taleplerinin kullanılıyor. 7 bin 286 geçici işçi statüsünde toplum yararına çalışma programı çerçevesinde görevlendirilen insanlar 13 Haziran itibariyle işsizler” ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine değinen Tüzel, “Meclis’in bu süreci yasal güvence altına alınmasına ihtiyaç var. Kürt halkı ayakta. Bu yönde iyileştirici yasanın ortaya çıkarılması önemli. Barış'ta ısrar ediyoruz, demokratik yaşama taşınması önemli. Dağdan imişler ve siyaseti girme” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını destekleyeceklerini söyleyen Tüzel, “Halkın seçeneğini Çankaya’da oluşturacak üçüncü bir adayı saptamak için sadece HDP olarak değil, bütün halk güçleriyle birlikte aday belirleme süreci içindeyiz. Bu adayımızın ikinci tura kalacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.