Türkmenler: Peşmergelerin bizi korumasından memnuniyet duyuyoruz

Türkmenler: Peşmergelerin bizi korumasından memnuniyet duyuyoruz

Türkmenler Kerkük şehrine sürpriz ziyarette bulunan Kürdistan Bölge Başkanı Barzani’den, özel toplantı istedi.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Kerkük’ün Şorav bölgesindeki bürosunu ziyaret eden Mesut Barzani, Arap ve Kürd temsilcilerle bir araya geldi.

Basnews'in haberine göre toplantıya davet edilen Türkmenler ise genel toplantıya katılmak istemediklerini bildirdi.

Barzani ile özel görüşmek isteyen Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Kerkük İl Meclisi Türkmen Başkanı Hasan Turan ile Kerkük İl Meclisi Türkmen üyesi Nevzat Hüseyin’in talebine Barzani olumlu yanıt verdi. Ancak Arap ve Kürd gruplarla yapılan toplantının uzun sürmesi üzerine Türkmenlerle özel toplantı başka tarihe ertelendi.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Kerkük İl Meclisi Türkmen üyesi Nevzat Hüseyin, genel toplantıya kendilerinin katılmak istemediklerini açıkladı.

Hüseyin, ’Erşad Salih, Hasan Turan’la birlikte toplantı yerine gittik. Ancak genel toplantıya katılmak istemediğimizi belirttik. Sayın Barzani’den baş başa ve özel bir toplantı istedik. Sayın Barzani  de bu isteğimize olumlu cevap verdi. Biz de döndük. Ancak toplantının uzaması ve Barzani’nin Erbil’de randevusu olması üzerine başka zamana kaldı.’ dedi.

Bugün Erbil’de Barzani ile görüşme ihtimalinin olabileceğini söyleyen Hüseyin, Kerkük’te siyasi sorunları bir kenara bırakılıp teröre karşı birleşme zamanı olduğunu söyledi.

Düşmana karşı tek vücut olarak savaşılması gerektiğini kaydeden Hüseyin, Peşmerge Güçleri’ni Irak ordusuna bağlı bir güç olarak gördüklerini ifade etti.
 
Peşmerge Güçleri’nin kendilerini korumalarından memnuniyet duyduklarını vurgulayan Hüseyin, Irak’ın tek parça olduğuna dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum