1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye yarından itibaren nasıl bir sistemle yönetilecek?
Türkiye yarından itibaren nasıl bir sistemle yönetilecek?

Türkiye yarından itibaren nasıl bir sistemle yönetilecek?

16 Nisan referandumuyla kabul edilen yeni sistem Erdoğan'ın Meclis'te yemin etmesinin ardından resmen başlıyor. Peki Erdoğan hangi yetkilere sahip olacak ve nasıl bir yönetim şeması kullanacak?

A+A-

Cumhurbaşakanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM’de yemin edecek, ardından da akşam saatlerinde Bakanlar Kurulu’nu açıklayacak.

Erdoğan’ın yemin etmesinin ardından Türkiye, 16 Nisan 2017’deki referandumla kabul edilen cumhurbaşkanlığı sistemine resmen geçmiş olacak.

Yeni dönemde başbakanlık makamı tarihe karışacak. Yürütmenin başı cumhurbaşkanı olacak.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 veya 3 cumhurbaşkanı yardımcısı, 16 bakan, 9 kurul, 8 başkanlık ve 4 de ofis ile çalışacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ DÖNEMİ 

Yeni sistemde cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atama ve görevlerine son verme yetkisi tamamen cumhurbaşkanında olacak.

Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarabiliecek. Ancak temel hak ve özgürlükler, kanunla düzenlenmesi öngörülen konular ve kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi değil kanun geçerli olacak.

Yeni dönemde Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında artık meclis başkanı değil, bir cumhurbaşkanı yardımcısı vekalet edecek.

Cumhurbaşkanı mevcut anayasada olduğu gibi yine Meclis adına TSK’nın başkomutanlığını temsil edecek.

HANGİ BAKANLIKLAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı’nın yayınlayacağı 1 nolu kararnameyle yeni hükümet sisteminin yapısı oluşturulacak. Bazı bakanlıklar birleştirilecek, bir de Ticaret Bakanlığı adıyla yeni bir bakanlık kurulacak. Yeni kabinede, şu bakanlıklar yer alacak:

■ Adalet Bakanlığı
■ İçişleri Bakanlığı
■ Milli Savunma Bakanlığı
■ Milli Eğitim Bakanlığı
■ Sağlık Bakanlığı
■ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
■ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
■ Kültür ve Turizm Bakanlığı
■ Gençlik ve Spor Bakanlığı
■ Hazine ve Maliye Bakanlığı
■ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
■ Dışişleri Bakanlığı
■ Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı
■ Tarım ve Orman Bakanlığı
■ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
■ Ticaret Bakanlığı

 

ERDOĞAN’A BAĞLI 9 KURUL OLUŞTURULDU

Yeni dönemde Erdoğan’a bağlı 9 kurul bulunacak. Bu kurullar, tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda politika önerilerinde bulunacak. Bu kurulların arasında, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve DışPolitikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu yer alacak.

MÜSTEŞARLIKLAR BAŞKANLIK OLDU

Başbakanlık makamının olmadığı yeni sistemde, başbakanlığa bağlı bazı müsteşarlıklar cumhurbaşkanlığına bağlanacak. Adı da başkanlık olacak. Yeni hükümet sisteminde 8 başkanlık oluşturulacak. Bu başkanlıklar şöyle:

■ Milli İstihbarat Başkanlığı
■ Genelkurmay Başkanlığı
■ Savunma Sanayi Başkanlığı
■ Diyanet İşleri Başkanlığı
■ İletişim Başkanlığı
■ Strateji Bütçe Başkanlığı
■ Devlet Denetleme Kurulu
■ Milli Güvenlik Kurulu

Ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı dört ofis oluşturulacak. Bunlar finans, insan kaynakları, teknoloji ve yatırım ofisleri olacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.