Türkiye, Libya Konferansı'ndan çekildi

Türkiye, Libya Konferansı'ndan çekildi

Türkiye, İtalya'da yapılan Libya Konferansı'ndan çekildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin İtalya’da yapılan Libya Konferansı’ndan çekildiğini açıkladı. Oktay, “Türkiye’nin sürecin dışında tutulmak istenmesi” nedeniyle, çekilme kararı aldıklarını belirtti.

‘LİBYA’NIN DAHA AZ DIŞ MÜDAHALEYE İHTİYACI VAR’

Yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İtalya’daki Libya Konferası’nı terk ettiklerini duyurdu.

Oktay, “Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları doğrultusunda sakatlamaya çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya’da istikrar sağlanamaz. Libya’nın daha fazla değil daha az dış müdahaleye ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN YER ALMADIĞI TOPLANTILAR SÜRECE KATKI SAĞLAMAZ’

“Diğerlerinin aksine biz, Libyalı ve bölgesel tüm aktörlerle geniş diyaloğa açığız” diyen Oktay, şöyle devam etti:

“Libya’daki mevcut zorlu durumda sorumluluğu bulunanların ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün değildir. Türkiye’nin yer almadığı bu tür toplantıların, sürece katkı sağlaması mümkün değildir. Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayrı resmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye bu toplantıyı büyük hayal kırıklığıyla terk etmektedir.” (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.