Türk subayları IŞİD'e Felluce'de eğitim verdi mi?

Türk subayları IŞİD'e Felluce'de eğitim verdi mi?

Türk subaylarının Irak'ta IŞİD çetelerine eğitim verdiği ve bunlardan dördünün Felluce'de Irak askerleri tarafından gözaltına alındığı iddia edildi. TSK ise bu iddiayı yalanladı.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması üzere verdiği bir soru önergesinde  "Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına askeri eğitim verdikleri belirlenen 4 Türk istihbarat subayının 30 Mayıs 2014 günü Irak askerleri tarafından Felluce'de gözaltına alındıkları iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Son bir yıl içerisinde Türkiye'den Irak'a geçiş yapan emekli subay ve astsubayların sayısını da soran Tanrıkulu,  Halen Irak'ta çeşitli nedenlerle bulunan emekli subay ve astsubayların sayısı nedir? Halep'te bir çatışmada öldürülen emekli subayın IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu kişi kimdir?" diye ekledi.

Tanrıkulu, 2011-2013 yılları arasında ve 2014 yılının ilk beş ayında Irak'a yapılan askeri malzeme ve silah satışlarının toplam tutarını da sordu.

TSK'den açıklama:

Türk Silahlı KUvvetleri bugün kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada bu iddiayı yalanladı.  TSK, "14 Haziran 2014 tarihinde bazı basın yayın organlarında 'Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına dört Türk subayı tarafından eğitim verildiği ve söz konusu subayların Irak askerleri tarafından Felluce'de göz altına alındığı' yönünde haberlere yer verilmiştir. Haberlerde yer alan iddialar mesnetsiz ve gerçek dışıdır" dedi.

Türk ordusu özellikle Suriye'deki savaşta IŞİD ve diğer bir çok çeteci gruba hem askeri hem de mali ve hukuki destek vermekle suçlanıyor. Bunların Türkiye topraklarını kullanarak saldırılarda bulunduğu, bu topraklardan kolaylıkla Suriye ve Rojava'ya geçerek insanlık karşıtı suçları ve savaş suçları işlediği yönünde belgeler, tanıklıklar ve görüntüler var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.