Türk medyası savaş istiyor

Türk medyası savaş istiyor

Elazığ’da çıkan çatışmada hayatını kaybeden Hakkarili Akan’ın cenaze töreninde askere ve hükümete gösterilen tepkiyi Türk Medyası görmezden geldi.

ERKAN ÇAPRAZ - ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybettiği iddia edilen Yüksekovalı Akan'ın dünkü cenaze töreni Türk medyasına ‘Şehit yakınlarından teröre Kürtçe lanet’ olarak yansırken; medya cenaze töreninde Akan’ın akrabalarının komutanlara ve Başbakan’a verdikleri sert tepkiyi görmedi.

haberinvideo.gif

Gün içinde Doğanlı Köyü’nde ailenin yaşadığı acılı anlar kameralara yansıdı. Süleyman Akan’ın annesi Esmer Akan, eşi Gurbet ve 2 yaşındaki kızı Özge ile Akan’ın diğer akrabalarının çocuklarının yaşamını yitirmesine rağmen ‘Yeter artık bu savaş dursun, kan ve gözyaşı istemiyoruz, artık ne asker ne de PKK’li cenazesi istemiyoruz’ şeklinde yükselen sesleri hiçbir şekilde yaygın medyada işlenmedi. Haberi ‘Teröre Kürtçe lanet’ şeklinde duyuran televizyon kanallarının gösterdikleri görüntülerde lanetten çok yeter, yeter, yeter anlamında Kürtçe yakarışlar görülüyordu.

Doğanlı köyündeki cenaze töreninde bir grup genç askeri yetkililere tepki gösterdi. Ancak bu tepki gençlerin dile getirdiği gibi yaygın medya tarafından yine görülmedi.

Tören alanına gelen Hakkâri 3. Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya Akan'ın kardeşine sarılarak ‘Vatan sağ olsun, Şehidinizle gurur duymalısınız’ deyince Doğanlı köyü sakini ve Süleyman Akan’ın akrabaları Kaya'ya tepki gösterdi. Akan’ın dayısı olduğu öğrenilen bir genç, 'Biz hiçbir ölümle gurur duymuyoruz. Vatan böyle sağ olmaz, Türk medyası bunu yayınlasın. Başbakan, Cumhurbaşkanı oğlunu göndersin askere. Bu vatan sağ olmayacak. Ben ölüyorsam bu vatan sağ olmayacak. Ben yaşarsam bu vatan sağ olur.' diyerek tepki gösterdi. Karşılaştığı tepki karşısında şaşkına dönen Kaya ise hızlı adımlarla tepki gösteren gruptan uzaklaştı.

Doğanlı köyünde dün yaşananlar bunlardı. Evladını yitiren bir anne ile eşi ve diğer akrabaları Kürtçe ağıtlar ile yaşadıkları acıya rağmen savaş istemediklerini dillendirirken medyanın bu sözleri görmemezlikten gelmesi düşündürücüdür.

Acaba Başbakan ve Hükümet yetkilileri bu tepkiler nedeniyle mi medyaya cenaze törenlerini göstermeme sansürü getirdiler?