1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump Güney Afrika'yla da kriz çıkardı
Trump Güney Afrika'yla da kriz çıkardı

Trump Güney Afrika'yla da kriz çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin apartheid rejiminin izlerini silmek için planladığı toprak reformunu kilometrelerce öteden 'eleştirdi'.

A+A-

Güney Afrika Cumhuriyeti, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı apartheid rejiminin yıkılmasından 24 yıl sonra ülkedeki toprağın büyük kısmına hâlâ beyazların sahip olması nedeniyle toprak reformuna hazırlanıyor.

İktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) 12 bin hektardan fazla toprağa sahip olan beyazların durumunu inceleyerek, bu toprakların belli bir kısmına el koymayı planlıyor.

Toprak reformu girişimi ülkede gündemin ilk sırasına yerleşirken, tartışmaya kilometrelerce öteden katılan bir kişi tepki çekti: ABD Başkanı Donald Trump…

TRUMP: DIŞİŞLERİ BAKANINA TALİMAT VERDİM

Beyazları üstün gören açıklamalarıyla sık sık ‘ırkçı’ olduğu eleştirisiyle karşılaşan Trump, dün gece Twitter’dan bir mesaj paylaştı. ABD Başkanı mesajında, “Dışişleri Bakanı [Mike] Pompeo’dan Güney Afrika’da toprağa ve çiftliklere el konmasını, kamulaştırmayı ve çok sayıda çiftçinin öldürülmesini yakından incelemesini istedim. “Güney Afrika Cumhuriyeti şimdi beyaz çiftçilerin topraklarına el koyuyor” diyordu.

‘DAR GÖRÜŞLÜ, ULUSU BÖLMEYİ AMAÇLIYOR’

Trump’ın bu sözleri Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Johannesburg’da tepki çekti. Güney Afrika Cumhuriyeti hükümetinden yapılan açıklamada “Sadece ulusumuzu bölmeyi amaçlayan ve bize sömürgeci geçmişimizi hatırlatan bu dar görüşlü algıyı tamamen reddediyoruz” denildi.

‘TRUMP’A YETERLİ BİLGİ VERİLMEMİŞ’

Devlet televizyonu Amerikan Büyükelçiliği’nden Trump’ın sözlerine açıklık getirmesinin isteneceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü Khusela Diko ise ABD Başkanı’nın henüz planlama aşamasındaki toprak reformu konusunda yeterince bilgilendirilmediğini söyledi; “Konuyu diplomatik kanallardan ele alacağız” dedi.

TOPRAK REFORMU NE ÖNGÖRÜYOR?

Güney Afrika’da ırkçılıkla mücadelenin sembollerinden biri olan ve uzun yıllar Nelson Mandela’nın liderliğini yaptığı ANC, toprak reformu planını geçen hafta açıklamıştı. İktidardaki partinin lideri Gwede Mantashe, “12 bin hektardan fazla toprağa sahip olmamalısınız ve dolayısıyla, eğer daha fazla toprağınız varsa, buna tazminatsız olarak el konmalı” demişti.

Bu çağrı henüz devlet politikası olarak resmiyet kazanmış değil. Ancak apartheid’ın 1994’te yıkılmasına rağmen toprak reformunun hayata geçirilmemesi sonucunda, ülkedeki toprakların büyük kısmı hâlâ beyazların malvarlığında. Bu durum ülkede geniş çevreler tarafından, yüz yıllar süren sömürgeci yönetimlerin ve ırkçı ayrımcılığıın bir devamı olarak görülüyor.

SEÇİM ÖNCESİ KRİTİK VAAT

ANC’nin anayasayı değiştirip toprağı yeniden dağıtma planı bazı yatırımcıların da tepkisini çekmiş durumda Güney Afrika Cumhuriyeti’nin para birimi olan rand değer kaybederken, ANC parlamenter bir süreç yürüterek yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışıyor.

Toprak reformu tartışması, önümüzdeki yıl düzenlenecek genel seçim öncesinde de kilit bir mesele olarak görülüyor. Zira solcu Ekonomik Özgürlük Savaşçıları partisi, hızlı bir toprak reformu sürecini en önemli seçim vaatlerinden biri olarak sunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.