Topkapı Sarayı cumhurbaşkanlığına bağlanıyor

Topkapı Sarayı cumhurbaşkanlığına bağlanıyor

Görüşmeler tamamlandı. Topkapı Sarayı'nın Beştepe'ye devri için kararname bekleniyor.

Kurumların birer birer cumhurbaşkanlığına devri çalışmaları tam gaz sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı Müzesi DE, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na geçiyor.

Hürriyet’ten Ömer Erbil‘in haberine göre iki kurum arasındaki görüşmeler tamamlandı. Topkapı’nın devri için cumhurbaşkanlığı kararnamesi bekleniyor.

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız geçen hafta yanında bir heyetle Topkapı Sarayı’nı gezdi. Devir teslimin nasıl gerçekleşeceği Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile konuşuldu. Sur-u Sultani olarak adlandırılan sarayın surları içinde farklı kurumlara ait tahsisli yapılar incelendi.

Sur-u Sultani içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim Teknolojileri Müzesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Milli Savunma Bakanlığı İç Tedarik Komutanlığı, Askeri Gazino gibi kurumlar yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bu binaları boşaltması istenecek. İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü tarafından kullanılan eski Matba-i Amire binasının da boşaltılması düşünülüyor. Topkapı Sarayı Müze yetkilileri aslında bu devirden memnun. Çünkü gerek personelin özlük haklarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan daha iyi durumda olması gerekse Milli Saraylar’ın bütçesinin yüksek olması devam eden restorasyonlarda ekonomik sıkıntı yaşanmayacağı düşünülüyor.

ORTAYLI: VATİKAN GİBİ OLABİLİR

Geçen ay Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na geçen Yıldız Sarayı Müzesi’nin personeli Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbuldaki diğer birimlerine dağıtıldı. Topkapı Sarayı Müzesi çalışanları şimdi kendi durumlarını merak ediyor. 365 personeli bulunan müzede 50’ye yakın alanında uzman bulunuyor.

Tarihçi İlber Ortaylı, kararı olumlu karşıladığını, çünkü Kültür Bakanlığı’nın bütçesinin yetmediğini belirterek, “Belki müze ziyaretçileri de Vatikan gibi sınırlı hale getirilir” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.