Time: Kürdistan Bölge Yönetimi olmazsa Türkiye IŞİD’in komşusu olurdu

Time: Kürdistan Bölge Yönetimi olmazsa Türkiye IŞİD’in komşusu olurdu

Türkiye’nın Iraklı Kürdler ile arasındaki yakınlaşma, ’Türkiye’nin Kürdler ile detantı Irak’ın parçalanmasını kolaylaştırdı’ gibi yorumlara yol açtı.

Time dergisi, ’On yıl önce Irak’ın birliğinin korunması konusunda çok kararlı olan bir komşu, şimdi ülkenin en ateşli ayrılıkçıları olan Kürdler ile müttefiktir, böylece Sünni Müslüman aşırı unsurlarının toprak kazanımlarını kaydederken ülkenin parçalanmasındaki kilit bir engel kalkıyor’ diye yazıyor.
 
Mart 2003’te ABD’nin Irak işgali başladığında Iraklı Kürdlerin bağımsızlık özleminden korkan Türkiye’nin güney sınırında 200 bin asker bulundurduğuna dikkat çeken Time, analizinde 11 yıl sonra Kürdlerin planlarını uygulayarak Kerkük’e güç gönderdiğini belirterek, ’Türkiye’nin, düşman olarak tanımladığı Kürdistan Bölgesi’nin kilit bir müteffike dönüşümü, adeta tamamlandı’ diyor.
 
Analizde şöyle devam ediliyor:

’Türk milliyetçiliği artık Irak’ın sınırlarını yerinde kalmasını sağlamaya katkıda bulunmuyor. Bunun yerinde 1924 yılında belki dünyanın en ateşli ulus devletinin ifadesi olarak kurulan bir ülke, egemen ulus kıyafetini giyen ayrılıkçı bir hareketin yanında yer almış durumda, ABD’in işgalinden sonra oluşturulan Kürdistan Bölge Hükümeti’nin kendi bayrağı, başbakanı, ordusu, petrol kuyuları, sınır kontrolleri ve dışişleri bakanı var.’
 
Time, Irak’ın Kürd bölgesinin ’Türkiye’nin Ortadoğu’daki en iyi müttefiki’ olduğu görüşünü de aktardığı analizinde Türkiye ile Kürd bölgesi arasında gelişmiş ticaret ve ekonomik ilişkilere dikkat çekiyor.
 
Analizde Türkiye’nin son yıllarda Kürd bölgesinin ’hamisi’ haline geldiğini ancak yeni ilişkinin Türkiye’nin güvenliğini de güçlendirdiği savunulduktan sonra Iraklı Kürtlerin ’artık bir çeşit tampon bölgesi’ni oluşturdukları belirtilerek ’Kürd bölgesi, bir çeşit duvar sağlayarak Türkiye’yi, mülteci akımı dahil, (Irak’taki) çatışmaların en kötü etkilerinden, izole ediyor.
 
Bu çerçevede bir uzmanın ’Kürdler olmazsa Türkiye, IŞİD’in komşusu olurdu’ değerlendirmesinin de yansıtan Time, Türkiye ile Kürdler arasındaki iyileşmiş ilişkinin Türkiye’deki’seçim siyaseti’ni de etkilediğini belirterek PKK ile ’barış süreci’ne dikkat çekiyor.
 
Analizde ’Sızdırılan belgelere göre, Türkiye’nin e büyük Kürt partisinin Erdoğan’ın daha güçlü bir cumhurbaşkanlığı çabasını desteklemeyi kabul etti’ savına yer veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.